Przeszczep włosów – jaką metodę wybrać?
Na czym polega przeszczep włosów?
Przeszczep włosów polega na przeniesieniu jednostek włosowych, czyli skupisk mieszków włosowych i otaczających tkanek. Okolicą dawczą może być praktycznie każda skóra owłosiona na ciele, najlepsze efekty przynosi jednak pobranie jednostek włosowych ze skóry głowy czy brody. Włosy możemy przenosić w dowolną okolicę ciała, najczęściej wykonujemy rekonstrukcję owłosienia na głowie i zarostu twarzy, ale możemy również zagęszczać też na przykład brwi czy rzęsy.
U jakich pacjentów można go wykonać?
Zabieg można wykonać u większości pacjentów pragnących zagęścić owłosienie wybranej okolicy. Jednym z najlepszych wskazań do zabiegu jest łysienie androgenowe. W tym wskazaniu przeszczepiane włosy są pobierane z okolic niewrażliwych na androgeny i pozostają w nowym miejscu praktycznie do końca życia. Zabieg wykonujemy również u pacjentów, którzy nie cierpią na łysienie, a pragną na przykład obniżyć czoło, zagęścić zarost na twarzy, brwi czy rzęsy, a także ukryć bliznę.
Na jakich partiach głowy można wykonać zabieg?
Najlepszą okolicą dawczą jest potylica i część skroni. Jeżeli chodzi o miejsce biorcze – najczęściej na głowie rekonstruujemy owłosienie w okolicy zakoli, okolicy czołowo-środkowej, jak również wierzchołek głowy. Zabieg nie ogranicza się jednak tylko do skóry owłosionej głowy.
Jakie są obecnie dostępne metody stosowane podczas zabiegu przeszczepu włosów?
Metody przeszczepu włosów możemy podzielić na FUE i FUT. Metoda FUT polega na pobraniu paska skóry potylicy i zszyciu skóry, co pozostawia linijną bliznę. Pobrany fragment skóry owłosionej jest następnie dzielony na jednostki włosowe. Metoda ta jest obecnie rzadziej wykorzystywana ze względu na dłuższą i bolesną rekonwalescencję.
Metoda FUE polega na pobraniu jednostek włosowych bezpośrednio z większego obszaru skóry głowy. Miejsca po pobraniu mają średnicę poniżej milimetra, pokrywają się niewielkim strupkiem i goją się zazwyczaj już w 4 dni.
Metoda S.A.F.E.R. jest odmianą metody FUE, gdzie jednostki włosowe są po nacięciu zasysane przez maszynę bez pomocy asysty i przechowywane wewnątrz urządzenia do czasu implantacji.
Jak przebiega robotyczny przeszczep włosów?
Roboty miały być udoskonaleniem metody FUE i ich praca opiera się na klasycznych zasadach tej metody. W założeniu miały wyręczać chirurga w mozolnym etapie nacinania skóry wokół jednostek włosowych, robiąc to szybciej i dokładniej. Niestety w praktyce zabieg z wykorzystaniem robota trwa dużo dłużej niż klasyczne ręczne pobranie, a wiele jednostek włosowych jest niszczonych przez maszynę. Procent uszkodzeń sięga 30, szczególnie przy jasnych i cienkich włosach.
Jakie są zalety i wady każdej z wyżej wspomnianych technik?
Metoda FUT pozwala na szybkie pobranie dużej ilości jednostek włosowych, ograniczając pracę chirurga. Wiąże się jednak z długą i często bolesną rekonwalescencją oraz pozostawieniem linijnej blizny.
Z kolei metoda FUE nie pozostawia blizn i pozwala na powrót do pełnej aktywności już po tygodniu od zabiegu. Jakość graftów jest obecnie porównywalna do metody FUT, natomiast sam zabieg jest znacznie bardziej czasochłonny i obciążający dla przeprowadzającego go chirurga. Na obecnym etapie rozwoju metody wykorzystujące maszyny wymagają udoskonalenia. Pozwalają co prawda na ograniczenie ilości osób biorących udział w zabiegu, jednak czynią go jeszcze bardziej czasochłonnym, a jakość graftów często odbiega od optymalnej.
Która z metod jest najskuteczniejsza?
Obecnie skuteczność przeszczepu i jakość graftów przy metodzie FUE i FUT jest podobna. Ta druga metoda wiąże się z dłuższą rekonwalescencją i widoczną blizną. Wykorzystanie maszyn jak S.A.F.E.R. czy Artas odciąża chirurga, ale niestety najczęściej obniża jakość przeszczepu.
Od czego zależy wybór techniki przeszczepu?
Wybór techniki zależy od stopnia nasilenia i obszaru łysienia, jakości okolicy dawczej oraz historii poprzednich zabiegów odtwórczych.
Która technika wiąże się z największymi kosztami?
Zazwyczaj przeszczep z wykorzystaniem robota Artas jest najdroższą metodą, co wynika z kosztów eksploatacji robota.
Jaką metodę stosuje się podczas zabiegu przeszczepu brody?
Przy zabiegu zagęszczania brody najczęściej wykorzystuje się klasyczną technikę FUE. Włosy pobiera się z głowy, ale także z podbródka.