Problematyczne motylki - o korekcji miejsc intymnych

Problematyczne motylki - o korekcji miejsc intymnych
Specjalista ginekologii i położnictwa. Od 2006 roku prowadzi prywatną klinikę Bali Clinic w Warszawie.
Utworzono: 5 maj 2010 · Zaktualizowano: 17 sie 2023

Lek. med. Michał Barwijuk to specjalista ginekologii i położnictwa, od 2006 roku prowadzi prywatną klinikę Bali Clinic w Warszawie. Dzisiaj odpowiada na pytania dotyczące jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej, czyli labioplastyki. 

Przerost lub asymetria warg sromowych nie tylko wpływa na gorsze samopoczucie pacjentki, lecz także skutkuje bolesnymi podrażnieniami np. podczas uprawiania sportów (jazda konna, jazda na rowerze). Bywa, że problemy związane z budową warg sromowych negatywnie wpływają na doznania seksualne pacjentki.

Wyróżniamy 3 rodzaje zabiegów:

  • labioplastyka warg sromowych mniejszych - zabieg likwiduje przerost i asymetrię warg sromowych mniejszych. Celem procedury chirurgicznej jest znaczna redukcja lub zmiana kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy (warg sromowych). Lekarz wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu waha się między 20 a 45 minut. Podczas operacji używane są szwy wchłanialne.

  • labioplastyka warg sromowych większych z powodu przerostu (hipertrofii) - przyczyną hipertrofii może być nadmierny przyrost masy ciała lub uwarunkowania genetyczne. Lekarz wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym lub na życzenie pacjentki w znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu waha się między 20 a 45 minut. Celem interwencji chirurgicznej jest zmniejszenie warg sromowych przy jednoczesnym wymodelowaniu lub liporedukcji poduszek tłuszczowych.

  • labioplastyka warg sromowych większych z powodu zaniku (atrofii) - przyczyną atrofii może być utrata masy ciała lub pojawiająca się z wiekiem utrata elastyczności skóry. Lekarz wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym lub na życzenie pacjentki w znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu waha się między 15 a 20 minut. Celem interwencji chirurgicznej jest wypełnienie warg sromowych tłuszczem pacjentki, pobranym z okolicy pępkowej. Możliwe jest również wstrzyknięcie tzw. wypełniaczy, w tym przypadku pochodnych kwasu hialuronowego.

Podczas jednego zabiegu można wykonać labioplastykę połączoną z waginoplastyką. Do wszystkich wyżej wymienionych zabiegów stosowane są szwy rozpuszczalne.

Zalecenia przedoperacyjne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać w Klinice)

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT
  • EKG po 40 roku życia
  • antygen HBS
  • elektrolity
  • poziom cukru
Labioplastyka
Zabieg pozwala poprawić życie seksualne, codzienne funkcjonowanie i samoocenę pacjentki

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji. Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją. Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Okres pooperacyjny

Po labioplastyce przerośniętych warg sromowych pacjentka najczęściej zostaje na noc w klinice celem kontroli lekarsko-pielęgniarskiej. Po jednodniowej hospitalizacji zostaje wypisana do domu. Czasami pacjentka może opuścić klinikę już po kilku godzinach. Zabiegi powiększenia warg sromowych większych nie wymagają pozostania na noc, jednak na życzenie pacjentki jest to możliwe. 

Wizyta kontrolna w klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, okres gojenia się rany i zejście obrzęku wynosi ok. 7 dni. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka po labioplastyce warg sromowych mniejszych dochodzi po upływie 6-8 tygodni. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka po powiększaniu warg sromowych większych dochodzi już po 3-4 tygodniach.

Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, jak i ketonalu. Podwyższona temperatura u pacjentki do 37,5 stopni nie jest niczym niepokojącym.

Higiena miejsca intymnego po zabiegu powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Można smarować gojącą się ranę maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

OMEGA Estetica
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
dr n. med. Robert Woytoń
Wrocław, Dolnośląskie
Women's Care by Anna Słomka
Brak opinii
Warszawa, Mazowieckie
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.