Piękne nowe zęby jak własne

Piękne nowe zęby jak własne
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 11 paź 2010 · Zaktualizowano: 7 wrz 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

 W ostatnich latach obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój medycyny, w tym stomatologii – dostępnych jest coraz więcej nowych metod leczenia, które stale są ulepszane. Mimo to problemy ze zdrowiem zębów są dalej bardzo częste i dalej dochodzi do usuwania zębów. Do niedawna utrata zęba była bardzo kłopotliwa, ponieważ zmuszała do życia z ubytkiem lub do korzystania z niewyodnym protez albo koron. Obecnie rozwiązaniem są implanty. Wcześniej cena tego rozwiązania mogła odstraszać, jednak obecnie cena za jeden implant to około 2000 złotych i jest to rozwiązanie adekawatne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale też zdrowotnym.

Implanty to higieniczne i komfortowe rozwiązanie

Brak nawet jednego zęba wiąże się nie tylko z mniej atrakcyjnym wyglądem, a zatem spadkiem pewności siebie, ale też z trudnościami lub nawet bólem podczas podstawowych czynności, takich jak mówienie czy jedzenie. Brak jednego lub większej ilości zębów wiąże się też z szybszym postępowaniem procesów starzenia w obrębie twarzy. Z tego względu implanty stosuje się nie tylko z powodów estetycznych, ale też zdrowotnych i stanowią one lepsze rozwiązanie niż ruchome protezy czy mosty protetyczne. 

Dlaczego implanty są lepszym rozwiązaniem? W przeciwieństwie do ruchomych protez są one bardzo stabilne, dlatego pacjent nie czuje różnicy między naturalnym zębem a implantem. W przypadku ruchomych protez pacjencji mogą mieć problemy z wymową (seplenienie) lub z jedzeniem, higiena jest również bardziej skomplikowana. Wszystkie te problemy nie pojawiają się, jeżeli zdecydujemy się na stałe implanty. Dodatkowo warto pamiętać, że pozwalają także osiągnąć bardzo dobry efekt estetyczny. 

Jak wygląda implant?

Implant to śruba wykonana z cyrkonu lub tytanu. Leczenie implantologiczne polega na wywierceniu w kości niewielkiego otworu w celu wprowadzenia w nią implantu. Podczas zabiegu nie ma konieczności szlifowania sąsiadujących zębów. Po zakończeniu się procesu gojenia na implant zakłada się koronę, most lub protezę. Dzięki implantom nie tylko odzyskujemy utracone zęby, ale też chronimy pozostałe przed uszkodzeniem i zaburzeniem funkcji. 

Leczenie implantologiczne
Implant to tytanowa lub cyrkonowa śrudba, którą wprowadza się do tkanki kostnej

Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zwykle leczenie podzielone jest na dwa etapy – wprowadzenie śruby, czyli implantu, oraz założenie obudowy protetycznej. Zwykle okres gojenia, czyli integracji śruby z tkanką kostną trwa od 4 do 6 miesięcy. W drugim etapie przygotowuje się dziąsło, aby przygotować je do założenia uzupełnienia protetycznego, którego wybór zależy od potrzeb pacjenta (korona, most lub wyjmowana proteza). 

4 etapy leczenia implantologicznego

Leczenie implantologiczne jest stopniowe i składa się z 4 etapów: 

  • diagnostyka;
  • odbudowa kości;
  • wstawienie implantu;
  • wstawienie obudowy protetycznej.

Na etapie diagnostyki bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Wykonuje się także niezbędne badania (kliniczne i radiologiczne). Pozwala to określić różne ważne parametry związane z sukcesem zabiegu, takie jak długość implantu. Kolejny etap to uzupełnienie ubytków kostnych, jeżeli to konieczne. U niektórych pacjentów jest to niezbędne, aby implantacja śruby przebiegła prawidłowo. Kiedyś jedynie pacjenci z odpowiednią ilością tkanki kostnej mogli się poddać temu zabiegowi, jednak obecnie techniki sterowanej regeneracji kości są na tyle zaawansowane, że nie musi to być przeszkodą. 

Po zabiegu

Niektórym pacjentom zabieg wszczepienia implantów może kojarzyć się z bólem, ponieważ jest to procedura chirurgii stomatologicznej. Tak naprawdę wstawienie implantu może być zabiegiem bezkrwawym i bezbolesnym, dlatego pacjenci nie powinni się obawiać. Po zabiegu pacjent powinien przyjmować antybiotyk i środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Dzięki temu można uniknąć bólu i infekcji po zabiegu. 

Leczenie u stomatologa
Implanty to bezpieczne rozwiązanie, zapewniające komfort i wymarzony efekt estetyczny na długie lata

Efekty

Aż 97% zabiegów kończy się sukcesem, a efekty są trwałe – jeżeli pacjent odpowiednio dba o higienę jamy ustnej i stosuje się do zaleceń specjalisty, zwykle nie ma konieczności wymiany implantów. Pierwszy implant, który wszczepił prof. Ingvar Branemark ze Szwecji pozostaje do tej pory – po 51 latach – w ustach pacjenta. 

W przypadku pacjentów z implantami sposób dbania o higienę jest taki sam jak u osób z naturalnym uzębienim. Pacjent powinien chodzić na okresowe kontrole połączone z zabiegiem profesjonalnego czyszczenia implantów.

Opracowano we współpracy z Centrum Stomatologii Candeo.

Monika Kamińska, DRIMPLANT
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
dr n. med. Mateusz Dymek
Brak opinii
Rzeszów, Podkarpackie
Face Dental Instytut
Brak opinii
Rzeszów, Podkarpackie
Wrocław, Dolnośląskie

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Być może zainteresuje Cię też...