Jak można walczyć z otyłością i nadwagą?
Wiele krajów prowadzi różne programy zwalczające otyłość. Z ogólnopolskich badań wynika, że nawet 50-60 proc. dorosłych Polaków ma nadwagę i otyłość. Prawie 80% chorych na cukrzycę typu II cierpi na otyłość. Istnieje szereg metod leczenia nadwagi i otyłości. Niestety coraz dieta i ćwiczenia nie wszystkim są w stanie trwale pomóc.
Dzieje się tak, ponieważ po okresie stosowania restrykcyjnej diety w połączeniu z wysiłkiem fizycznym, pacjent wraca nawyków żywieniowo-ruchowych, przez co następuje efekt jo-jo. Wśród zdesperowanych pacjentów coraz popularniejsze są środki odchudzające, które, działając na układ nerwowy, hamują uczucie głodu. Niedozwolone są one u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych czy cierpiących na wiele współistniejących z nadwagą i otyłością chorób, a zażywanie tych specyfików na własną rękę może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Pewną szansą dla osób bez skutku walczących z nadwagą i otyłością stanowią różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, w tym chirurgiczne zmniejszenie żołądka i liposukcja. Operacja nie może być jednak jedyną metodą walki z otyłością – nasze podejście powinno być kompleksowe: nowa, dobrze rozpisana dieta, ćwiczenia odpowiednio dobrane dla pacjenta, wsparcie psychiczne itp. Pacjent powinien współpracować ze specjalistami z różnych dziedzin, w ty z dietetykiem, psychoterapeutą i chirurgiem. Tylko to zapewni mu powrót do zdrowia.
W AGklinik zauważyliśmy, że tylko kompleksowe i konsekwentne działanie gwarantuje pacjentom skuteczną i bezpieczną walkę o zdrowie i piękne ciało. A także, co bardzo ważne, poprawę samopoczucia i samooceny. Walka z otyłością jest najtrudniejsza dla samego pacjenta, kolejne małe sukcesy motywują do dalszego wysiłku i prowadzą do celu. Leczenie powinno być wprowadzone jak najszybciej, aby sprawdzić prawidłową wagę najlepiej posłużyć się wskaźnikiem masy ciała określanym jako BMI – body mass index, według następującego wzoru:
BMI = masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu:
wartość wskaźnika w granicach 18,5-25 – prawidłowa waga ciała;
nadwaga mieści się w granicach 25-30 – wskaźnik powyżej 30 to otyłość.
AGklinik wraz z grupą specjalistów odnoszących sukcesy w walce z nadwagą i otyłością stworzyło program kliniczny kompleksowego leczenia nadwagi i otyłości pod nazwą „Klinika Pięknego Ciała”. Zadaniem programu jest zapewnienie pacjentom indywidualnie dobranych metod leczenia (w tym chirurgicznych), pomoc w utrzymaniu rezultatów leczenia oraz propozycje z dziedziny chirurgii estetycznej. W ramach Programu oferujemy:
- najnowszą na świecie ofertę zabiegów redukcji wagi – bez stosowania ryzykownych metod chirurgicznych: zabieg balonikowania żołądka za pomocą balonika HELIOSPHERE, wypełnianego powietrzemzabieg oparty na systemie Tantalus; jako nieliczni w kraju i na świecie przeprowadzamy leczenie tą metodą;
- opiekę specjalistyczną – chirurgiczną, dietetyczną, endokrynologiczną, psychoterapeutyczną, dermatologiczną;
- ofertę zabiegów medycyny estetycznej w zakresie plastyki sylwetki i twarzy: modelowanie ciała – u osób, u których pomimo redukcji wagi pozostały lokalne, szpecące sylwetkę lub rysy twarzy depozyty tkanki tłuszczowej specjaliści AGklinik stosują liposukcję oraz/lub lipolizę iniekcyjną w obszarach ciała wymagających dodatkowego modelowania (np. policzki, żuchwa, podbródek, część tylna ramion, brzuch, uda, pośladki i łydki).
- lifting ciała i twarzy - znaczna redukcja wagi staje się często powodem utraty jędrności w problemowych partiach ciała (twarz, ramiona, biust, brzuch, uda).
Początkiem leczenia jest zdiagnozowanie podłoża choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, następnie opracowuje się program odpowiadający potrzebom oraz możliwościom pacjenta. Szczegółowy zakres działań jest przedmiotem pracy kilku specjalistów przy współpracy z pacjentem.