Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna
Produkt z filtrem SPF 50+
Prowadzi Medical SPA by A. Surowiecka w Warszawie, które oferuje pacjentom zabiegi z zakresu medycyny i dermatologii estetetycznej. Wykładowca na kongresach, trener technik odmładzania i anti-aging.
Utworzono: 18 maj 2020 · Zaktualizowano: 7 mar 2023

Słońce emituje promienie UV klasyfikowane jako promieniowanie UVA (320-400 nm)UVB (290-320 nm) i UVC (<290 nm). Spośród nich tylko promieniowanie UVA i UVB docierają do powierzchni Ziemi, podczas gdy promieniowanie UVC zostaje zablokowane przez warstwę ozonową w atmosferze. Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego i jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni! UVA przenika nie tylko przez chmury czy szkło, ale także przez naskórek docierając do skóry właściwej. W wyniku działania UVA powstają wolne rodniki, które prowadzą do rozwoju nowotworów skóry oraz do fotostarzenia, czyli utraty elastyczności skóry i powstawania zmarszczek. Z kolei promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania słonczego. Jest zatrzymywane przez chmury i szkło, wnika jednak w naskórek, ale nie dociera do głębszych warstw skóry. UVB odpowiada przede wszystkim za opaleniznę, ale także za oparzenia słoneczne, reakcje fotoalergiczne a nawet nowotwory skóry. Dlatego właśnie warto aplikować kremy przeciwsłoneczne przez cały rok.

Które kremy z filtrem są najlepsze? Powtarzając za Amerykańską Akademią Dermatologii - najlepszy krem przeciwsłoneczny to taki, którego używasz codziennie. Generalnie filtry przeciwsłoneczne dzieli się na 2 grupy: filtry fizyczne (inaczej mineralne) i filtry chemiczne. Filtry fizyczne tworzą na powierzchni skóry cieniutką warstewkę, która odbija i rozprasza promieniowanie słoneczne. Zaliczamy do nich: tlenek cynku (chroni przed UVA i UVB) i dwutlenek tytani (chroni przed UVB). Są dobrze tolerowane przez skórę i nie w chodzą z nią w reakcje, stąd niskie ryzyko podrażnień i alergii. Mogą być stosowane przez osoby ze wrażliwą skórą i dzieci. Są fotostabilne, dzięki czemu nie tracą swych właściwości pod wpływem promieniowania UV, ciepła i czasu. Działają od razu po zaaplikowaniu. Ich wady to przede wszystkim gorsze właściwości kosmetyczne, jako że mogą zostawiać białe ślady, są dość lepkie i tłustawe. Ponadto łatwo ulegają ścieraniu, należy je więc regularni aplikować. 

Z kolei filtry chemiczne wnikają w naszą skórę wchodząc w nią w reakcję, dzięki czemu absorbują promieniowanie UV zmieniając je w energię cieplną. Do tej grupy należy dużo substancji, podobnie jak z filtrami mineralnymi nie wszystkie na równi chronią przed promieniami UVA i UVB. Mają lepsze właściwości kosmetyczne, ale częściej mogą wywoływać alergie i mają mniejszą fotostabilność. Co ważne działają dopiero 30 min po zaaplikowaniu. Obecnie wiele dermokosmetyków zawiera filtry, dzięki czemu ochrona jest jeszcze lepsza. Produkty dostępne są w kremach czy balsamach. Są również składnikiem mineralnych kosmetyków koloryzujących, np. sypkich pudrów czy pudrów kompaktowych, które nie tylko chronią przed promieniowaniem, ale również wyrównują koloryt skóry i stanowią wykończenie makijażu. Nadają się one również do stosowania podczas treningów.

Miarą skuteczności preparatów chroniących przed promieniami UVB jest współczynnik SPF (ang. solar protection factor). SPF to stosunek minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze po zaaplikowaniu danego kosmetyku przeciwsłonecznego do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze pozbawionej ochrony. Dla przykładu krem przeciwsłoneczny SPF 30 oznacza, że dawka promieniowania słonecznego wywołująca rumień może być nawet 30 razy wyższa niż dawka promienii niezbędna do powstania rumienia. Żaden preparat przeciwsłoneczny nie działa w 100%. Wiemy, że krem ochrony SPF 15 chroni przed UVB w 93,3%, o SPF 30 - w 96,7%, zaś o SPF 50 - w 98,3%. Największy współczynnik SPF, jaki może być deklarowany na produktach fotoprotekcyjnych to 50+.

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej wyrażony za pomocą SPF dotyczy tylko promieniowania UVB. Wynika to z innego działania, jakie wywołują promieniowania UVA i UVB na skórę. Do oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem UVA służą wskaźniki wskaźnik trwałej pigmentacji - PPD (ang. persistent pigment darkening) oraz wskaźnik bezpośredniej pigmentacji - IPD (ang. immediate pigment darkening). Są one związane z powstawaniem wolnych rodników pod wpływem UVA i przemianami oksydacyjnymi melaniny zachodzącymi z ich udziałem.

Kosmetyki z filtrem UV powinny stanowić podstawę codziennej pielęgnacji, nawet w pochmurne dni. Ochrona przed promieniowaniem to podstawa zapobiegania powstawaniu oznak starzenia skóry (tzn. fotostarzenie) oraz przebarwieniom.

W naszej ofercie znajdują się dermokosmetyki z najlepszymi filtrami, również kosmetyki kolorowe, które mogą zastąpić podkładaczy puder. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą!

Autorem artykułu jest Lek. Med. Jagoda Stroynowska-Kosik, lekarz podczas specjalizacji z dermatologii.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...