Obalamy mity – czerwone wino nie jest szkodliwe dla Twoich zębów
Nowe badania przeprowadzone przez Instytut Nauk o Żywności Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie i opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry obalają mit, jakoby wino było szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej.
Wygląd uzębienia ma wpływ na nasze codzienne samopoczucie, a posiadanie białych zębów sprawia, że częściej i szerzej się uśmiechamy. Osoby z białymi i pozbawionymi przebarwień zębami mogą uśmiechać się bez kompleksów. Na wygląd naszego uśmiechu negatywnie wpływają plamy, przebarwienia, żółtawy i nierówny koloryt uzębienia oraz nieprawidłowa pozycja zębów.
Warto zadać sobie pytanie, co negatywnie wpływa na koloryt uzębienia? Istnieje wiele czynników, które uznawane są za główne przyczyny żółknięcia zębów, w tym niezdrowe nawyki (palenie tytoniu), niewłaściwa higiena jamy ustnej (niemycie zębów po każdym posiłku), czynniki genetyczne i niezdrowa dieta. Również spożycie niektórych napojów, jak na przykład kawa i wino, jest powszechnie uważane za szkodliwe. W tym artykule udowadniamy jednak, że wino nie jest szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej.
Być może zaskoczy Cię, jak wiele korzyści może mieć wino dla zdrowia Twoich zębów, mimo jego powszechnej złej sławy.
Często mówi się, że zarówno kawa, jak i wino są naszymi wrogami w dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Jednak ostatnie badania wskazują, że wino nie tylko nie jest naszym wrogiem w tej walce, a wręcz przeciwnie – jest naszym sprzymierzeńcem, ponieważ pozwala zapobiegać próchnicy.
Dlaczego czerwone wino zapobiega próchnicy?
Próchnica może wiązać się z wieloma konsekwencjami dla pacjentów, u których wystąpił ten problem, w tym może powodować ból podczas przeżuwania pokarmów, niedokładne przeżuwanie podczas jedzenia, nieświeży oddech, infekcje i spowodowany nimi ból, uszkodzenie tkanek, ruszanie się zębów i w najgorszym przypadku utratę zęba. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że wino może zapobiegać powstawaniu próchnicy.
Przeczytaj też: Piękne nowe zęby jak własne
Według naukowców ten trunek pomaga:
- Zmniejszać ilość płytki nazębnej: poprzez kontakt z bakteriami, które osadzają się na zębach i powodują choroby jamy ustnej.
- Zapobiegać powstawaniu próchnicy: wino zawiera naturalne antyoksydanty, nazywane czasami polifenolami, które przeciwdziałają rozwojowi bakterii na zębach i dziąsłach, co przeciwdziała powstawaniu próchnicy.
- Aktualnie jest to ważne, ponieważ wiele osób troszczy się o wygląd swoich zębów, a także dlatego, że próchnica, według badań, dotyka od 60 do 90% światowej populacji.
- Ponadto, nieleczona próchnica może prowadzić do innych schorzeń. Dlatego przede wszystkim należy działać profilaktycznie, czyli dbać o zęby, zanim pojawią się problemy, a wino jest jednym z naszych sprzymierzeńców.
- Jeśli natomiast występują najmniejsze oznaki próchnicy, należy udać się do dentysty lub przynajmniej dwa razy w roku odbyć rutynową wizytę u stomatologa, który zdiagnozuje stopień próchnicy.
- Być może o tym nie wiedziałeś, ale osoby z próchnicą mogą mieć też większą skłonność do zapadania na choroby serca. Choroby takie jak zapalenie stawów i infekcje żołądka również mogą być wynikiem chorób jamy ustnej.
Jeżeli chcesz odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania, udzielą porad i w razie konieczności przeprowadzą diagnostykę i leczenie. Kontrole u stomatologa powinny być stałym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej.
Próchnica jest bardzo powszechna, mimo że można jej zapobiegać, a jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby działać profilaktycznie, jest właśnie spożywanie wina w niewielkich ilościach. W ramach profilaktyki konieczne są także zmiana nawyków żywieniowych i dotyczących higieny oraz regularne wizyty u dentysty.
Mimo wszystko nie można zapominać, że nadmierne spożycie alkoholu jest szkodliwe dla naszego organizmu, dlatego mimo pozytywnego wpływu na zęby jego spożycie powinno być sporadyczne, a ilości bardzo ograniczone. U niektórych pacjentów może być wręcz przeciwwskazane, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.
Czy picie wina wpływa na kolor zębów?
Kolejnym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, jeśli chodzi o uśmiech, jest kolor zębów. Im są one bielsze, tym większa nasza pewność siebie i tym szerzej uśmiechamy się na co dzień. Aktualnie na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, których rolą jest wybielenie lub utrzymanie białego koloru uzębienia, jednak najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą wybielania zębów jest zabieg u stomatologa.
Udowodniono, że wino jest jednym z napojów, które przebarwiają szkliwo zębów, a jego składniki negatywnie wpływają na kolor uzębienia.
Według Irene Muñoz, kierownika wspomnianych badań, mimo że wino korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej i cały organizm, należy pamiętać, że może powodować powstawanie przebarwień lub zmieniać kolor szkliwa, podobnie jak kawa. Ponieważ ma ono odczyn kwasowy i zawiera chromogeny, czyli substancje barwiące, może plamić zęby, pozostawiając przebarwienia.
Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom picia wina, możesz zainteresować się zabiegami takimi jak wybielanie zębów, które pozwoli Ci cieszyć się dobrą lampką wina, zachowując biały kolor uzębienia. W gabinetach stomatologicznych do wybielania zębów często stosuje się lampy LED, dostępna jest też innowacyjna metoda wybielania zębów laserem. Można również zdecydować się na wybielanie zębów w domu, jest to jednak metoda mniej skuteczna, choć tańsza. W tym ostatnim przypadku konieczna będzie konsultacja ze stomatologiem, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Warto też pamiętać, że po spożyciu wina należy zachować dobrą higienę jamy ustnej, aby oddziaływanie na kolor szkliwa było mniejsze.
Podsumowując, picie wina ma dwie strony medalu – z jednej strony działa profilaktycznie i zapobiega powstawaniu próchnicy, która wiąże się z wieloma przykrymi, a nawet poważnymi konsekwencjami, jednak z drugiej strony zawiera składniki, które mogą negatywnie wpływać na kolor uzębienia i powodować przebarwienia. Z tego powodu, a także ze względów zdrowotnych, warto spożywać wino w ograniczonych ilościach, aby skorzystać z jego dobrodziejstw i uniknąć konsekwencji.
Bibliografia
Dziennik.pl. (14.03.2018). Nowe odkrycie hiszpańskich naukowców. Czerwone wino dobre na zęby. https://zdrowie.dziennik.pl/profilaktyka/artykuly/570660,naukowcy-odkrycie-czerwone-wino-zeby.html
Rzeczpospolita. (26.02.2018). Czerwone wino na zdrowe zęby. https://www.rp.pl/nauka/art9915071-czerwone-wino-na-zdrowe-zeby