Marzenia o pięknie – wywiad z chirurgiem plastycznym Wojciechem Wacławowiczem

Marzenia o pięknie – wywiad z chirurgiem plastycznym Wojciechem Wacławowiczem
Specjalista chirurgii ogólnej, dziecięcej i plastycznej. Może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem. Pacjentów przyjmuje we Wrocławiu oraz Komorowicach. Wykonuje także zabiegi medycyny estetycznej.
Utworzono: 9 mar 2009 · Zaktualizowano: 27 kwi 2022

Dr n. med. Wojciech Wacławowicz to specjalista chirurgii plastycznej, a także ogólnej i dziecięcej, zawodowo związany z Wrocławiem. Wykonuje pełen zakres zabiegów chirurgii plastycznej twarzy i ciała i może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. Przynależy do polskich i zagranicznych stowarzyszeń medycznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) oraz European Society of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ESPRAS).

Można powiedzieć, że potrafi spełniać marzenia o pięknej twarzy i perfekcyjnym ciele. Przychodzą do niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Informuje, doradza, przestrzega. Poprzez poprawę niedoskonałości daje swoim pacjentom siłę i pewność siebie. Dzisiaj dr n. med. Wojciech Wacławowicz poświęcił nam swój czas, aby odpowiedzieć na kilka nurtujących nas pytań.

Od ilu lat specjalizuje się Pan w chirurgii estetycznej? Co powoduje, że wciąż jest ona Pańską pasją?

Chirurgia estetyczna jest tylko niewielkim fragmentem chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, którą zajmuję się od ośmiu lat. Jest to jednocześnie fragment budzący najwięcej emocji, a niekiedy kontrowersji. Z jednej strony zabiegi kosmetyczne służą przywracaniu młodości, a przynajmniej jej zewnętrznych atrybutów, spełniając odwieczne marzenie ludzkości. Z drugiej natomiast mówi się, że należy starzeć się z godnością, nie poprawiając boskiego dzieła.

Możliwości chirurgii estetycznej są obecnie bardzo duże. Rozwój technik operacyjnych, wprowadzanie nowoczesnej aparatury oraz nowych materiałów umożliwia uzyskiwanie bardzo dobrych wyników poprawiających wygląd. Chirurgia estetyczna może być wykorzystana niemal we wszystkich partiach naszego ciała: w obrębie twarzy, szyi, piersi, kończyn oraz okolic intymnych. Rodzaj zastosowanego zabiegu dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. U niektórych osób dla uzyskania efektu „odmłodzenia” wystarczą drobne korekty kosmetyczne, podanie toksyny botulinowej lub wypełniaczy, u innych ten sam efekt wymaga skomplikowanego zabiegu operacyjnego.

Dr n. med. Wojciech Wacławowicz
Dr n. med. Wojciech Wacławowicz

Czy pacjenci coraz częściej poddają się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej? Co może mieć wpływ na ich decyzję?

Od kilku lat obserwujemy istotną zmianę w stosunku społeczeństwa do zabiegów poprawiających wygląd. Jeszcze niedawno wykonywanie operacji z zakresu chirurgii estetycznej było utrzymywane w wielkiej tajemnicy. Pacjenci, aby się zoperować, wyjeżdżali do odległych miast. Obecnie wraz z modą na zdrowe, młode ciało, popularne stało się odwiedzanie gabinetów chirurgii plastycznej. Czy to dobrze? Ta tendencja jest właściwa dla czasu, w którym żyjemy. Widocznie poprawia się jakość naszego życia, kupujemy nowe samochody i nowe ubrania, żeby lepiej i bardziej komfortowo się w nich czuć, to, dlaczego nie poprawić swojego wyglądu, gdy ten zaczyna nam przeszkadzać? 

W wielu przypadkach chirurgia plastyczna pozwala usunąć mankamenty wyglądu niekiedy trudne do akceptacji przez pacjentów, a z którymi zmuszeni są borykać się od dzieciństwa. Takim przykładem są np. odstające uszy. Wielokrotnie miałem do czynienia z młodymi, uroczymi kobietami, dla których stanowiło to wielki kompleks. Do tego stopnia, że na chęć obejrzenia uszu przed kwalifikacją do operacji, reagowały ogromnym, autentycznym zdenerwowaniem. Ta sama kobieta podczas kontroli pooperacyjnej, uczesana w kucyk z radością stwierdzała, że o tej fryzurze marzyła całe życie. Często towarzyszy temu zmiana stylu ubierania na weselszy, niekiedy odważniejszy. Widać w całym zachowaniu jakąś nową siłę i napęd do życia. I to są chwile, które powodują, że chirurgia plastyczna jest dla mnie czymś więcej niż tylko profesjonalnie wykonywanym zawodem. Mam uczucie, że jestem lekarzem duszy.

Z jakimi skutkami ubocznymi muszą liczyć się pacjenci?

Mówiąc o chirurgii plastycznej, nie należy zapominać, że jest to jednak przede wszystkim chirurgia. Planując osiągnięcie określonego efektu, musimy mieć świadomość istnienia ryzyka, to znaczy, że możliwe są powikłania. Na szczęście występują one niezwykle rzadko. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej do każdej operacji są one szeroko omawiane. Istnieje grupa pacjentów, u których ze względów zdrowotnych należy być bardzo ostrożnym z podejmowaniem decyzji o leczeniu operacyjnym. Rozmowa z pacjentem jest niezwykle ważnym momentem. Niekiedy jedno spotkanie nie wystarcza dla dokładnego zrozumienia pragnień i oczekiwań pacjenta. Konieczne jest też ustalenie, na ile są one realne i możliwe do spełnienia, czy nie są wynikiem zaburzeń emocjonalnych. W tej ostatniej sytuacji nie jestem w stanie pomóc. Operacja nie przyniesie oczekiwanego efektu – zadowolenia i satysfakcji pacjenta.

Czy widząc obcą osobę od razu ocenia Pan, co by można było w niej „poprawić”?

Nigdy nie sugeruję nikomu, co można u niego poprawić. To pacjent podejmuje decyzję. Jeżeli nie wie lub nie jest pewien, odstępujemy od operacji. Jest to chyba jedyna taka sytuacja w kontakcie z lekarzem, w której to pacjent mówi, co lekarz ma zrobić i jakiego dokładnie oczekuje rezultatu. Zawsze dokładnie tłumaczę pacjentowi przebieg operacji oraz możliwy do osiągnięcia efekt i dopiero po jego akceptacji podejmujemy decyzję o zabiegu.

Na jakie zabiegi najczęściej decydują się pacjenci?

Najczęściej wykonywanymi zabiegami w mojej praktyce lekarskiej są korekcje odstających małżowin usznych, korekcje piersi (i to zarówno powiększanie, jak i pomniejszanie biustu), korekcje zmarszczek twarzy i powiek oraz tzw. zabiegi modelujące sylwetkę, tzn. odsysanie i usuwanie nadmiaru tłuszczu. Rodzaj wykonywanych zabiegów podlega również pewnym modom. W ostatnim okresie wzrasta liczba pacjentek decydujących się na korekcję okolic intymnych. Coraz częściej pacjentami gabinetów chirurgii kosmetycznej są również mężczyźni.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.