Lifting piersi po ciąży
Dr n. med. Szymon Kołacz na co dzień kieruje Oddziałem Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego. im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu oraz współpracuje z Kliniką Kolasiński oraz Dubai London Clinic and Hospital w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2018 roku obronił pracę doktorską z zakresu obrazowania ukrwienia płatów tkankowych w chirurgii rekonstrukcyjnej. Jest autorem i współautorem licznych prac naukowych z zakresu chirurgii plastycznej. Dzisiaj odpowiada na pytania dotyczące zabiegu mastopeksji, czyli podniesienia piersi u pacjentek po ciąży.
Na jakie zmiany narażone jest ciało kobiety po ciąży i okresie karmienia piersią?
Niestety trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – po ciąży i narodzinach dziecka ciało kobiety zmienia się. To, co jest widoczne najczęściej już na samym początku, to liczne rozstępy pojawiające się na piersiach, brzuchu czy biodrach.
Dodatkowo może dojść do rozejścia się kresy białej, czyli rozejścia się mięśni prostych brzucha. Natomiast jeżeli chodzi o piersi, to smutną prawdą jest to, że mogą się one zmienić, nawet gdy się nie karmi piersią. Najczęściej zmniejszają swoją objętość, stają się puste, a przez to i obwisłe. Dobrą wiadomością jest to, że nie są to problemy nie do rozwiązania.
Czym jest mastopeksja i dlaczego może być korzystna dla pacjentek po jednym lub kilku porodach?
Mastopeksja to inaczej lifting piersi, plastyka piersi lub uniesienie piersi. Jest to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej wykonywany w celu odmłodzenia piersi, które mają obwisły i opadający wygląd celem przywrócenia im bardziej atrakcyjnej pozycji i wyglądu. Ta procedura usuwa nadmiar skóry, powodując większe napięcie i symetryzację piersi, oraz wpływa na położenie brodawek czy wielkości otoczek.
Sam zabieg podniesienia piersi nie zwiększa ich objętości, chyba że na życzenia pacjentki wszczepia się jednoczasowo implant piersiowy lub przeszczepia tkankę tłuszczową. Wszystkie te procedury mają na celu odwrócenie w jak największym stopniu zmian, jakie zachodzą w obrębie piersi w trakcie ciąży, jak i po porodzie.
Jakie są główne zalety tej operacji?
Główną zaletą tej operacji jest bardziej napięty i jędrny wygląd piersi. Oczywiście należy tu pamiętać, że nie będą one wyglądać tak jak przed zajściem w ciążę. Kolejną rzeczą jest symetryzacja kompleksu brodawka-otoczka, nie tylko pod kątem wysokości, ale także średnicy. Wszystkie te manewry, dające bardziej młodzieńczy wygląd piersi, powodują dodatkowo zmniejszenie podrażnienia skóry w okolicy fałdów pod piersiowych.
Jak przebiega lifting piersi krok po kroku?
Każdy zabieg operacyjny jest poprzedzony osobistą konsultacją, podczas której jestem w stanie lepiej zrozumieć oczekiwania pacjentki, a także dokładanie ją zbadać celem określenia indywidualnego planu leczenia. Następnie dostaje listę badań zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych, które należy wykonać przed zabiegiem operacyjnym.
Zabieg operacyjny trwa około 3-4 godzin w zależności od rozległości i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Gdy pacjentka śpi, nadmiar skóry jest usuwany, gruczoł unoszony ku górze, a kompleks brodawka otoczka symetryzowany. Zakładane są dreny celem odprowadzenia nadmiaru krwi, a wszystkie szwy są rozpuszczalne. Na ranę zakładane są specjalne opatrunki oraz biustonosz uciskowy pooperacyjny. Tak pacjentka po zabiegu trafia na salę pooperacyjną, gdzie zostaje jedną dobę i na następny dzień wychodzi do domu, a dren jest usuwany.
Na jaki rodzaj mastopeksji się zdecydować – z wykorzystaniem implantów czy bez?
Jeżeli pacjentce zależy na zwiększeniu objętości piersi, to najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantów piersiowych. Pytanie zasadnicze, to tylko czy podczas jednego zabiegu, czy w drugim etapie? Wszystko jest w mojej ocenie indywidualne i jest skrupulatnie omawianie podczas konsultacji.
Jakie implanty są polecane w przypadku mastopeksji?
Zawsze dobieram implanty piersiowe indywidualnie do budowy klatki piersiowej, piersi oraz oczekiwań pacjentki. Dlatego u jednej pacjentki implanty okrągłe świetnie się sprawdzą, a u innej anatomiczne. To samo dotyczy się umiejscowienia implantu, który może być położony pod mięśniem piersiowym lub pod powięzią mięśniową.
Czy możliwe jest zachowanie tego samego rozmiaru co przed zabiegiem?
Tak, jak najbardziej. Mastopeksja w zdecydowanej większości przypadków pozwala zachować tę samą objętość piersi. Należy pamiętać, że jest to zabieg plastyki piersi, czyli rearanżacji gruczołu piersiowego, a nie jego wycięcia.
W jakich przypadkach zabieg nie jest konieczny lub wręcz niewskazany?
Na pewno nie jest wskazany, a nawet jest przeciwskazany u pacjentek obciążonych innymi chorobami. Osobiście uważam, że zabieg nie jest wskazany u osób, które są jeszcze w trakcie odchudzania, planują zajście w ciąże i karmienie piersią oraz nie są w stanie pogodzić się z obecnością blizn.
Czy zaleca Pan łączenie tego zabiegu z innymi operacjami lub procedurami?
Nie jestem zwolennikiem łączenia różnych procedur ze sobą, zwłaszcza jeżeli są one czasochłonne i w znieczuleniu ogólnym. Niestety, ale ryzyko powikłań wtedy znaczenie rośnie, a bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Czy można wykonać zabieg, jeżeli pacjentka planuje kolejne ciąże? Czy wpływa on na możliwość karmienia piersią?
Teoretycznie można wykonać taki zabieg. Jednak należy się zastanowić, czy jest sens. Po ponownym zajściu w ciążę efekt mastopeksji najprawdopodobniej się zmieni i dodatkowo mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Dlatego nie rekomendowałbym wykonania zabiegu przed zajściem w ciążę.
Jak wyglądają blizny po operacji?
Wiele pacjentek obawia się blizn na piersiach po operacji. Jednak nie są one mocno widoczne. Blizny są cienkie, linijne i po okresie dojrzewania upodobniają się do skóry otaczającej. W zależności od techniki mogą być tylko wokół otoczki i pionowe w dół od brodawki do fałdu podpiersiowego – jest to technika, którą w większości przypadków stosuję – oraz dodatkowo w fałdzie podpiersiowym.
Kiedy po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności?
To, co najbardziej zaskakuje pacjentki po tym zabiegu, to to jak dobrze się czują po operacji. Dolegliwości i bólowe są małe. Mimo wszystko w pierwszym okresie pooperacyjnym należy się oszczędzać. Funkcjonować należy normalnie, ale bez wysiłku fizycznego.
Jakie są główne zalecenia pozabiegowe?
Najważniejsze zalecenia to unikanie wysiłku fizycznego i noszenie biustonosza uciskowego pooperacyjnego przez okres 4 tygodni. Ważne jest także unikanie spania na brzuchu oraz masaż blizn. Szczegółowe instrukcje są zawsze indywidualnie dopasowywane do każdej pacjentki.