Leczenie żylaków falami radiowymi – EVRF
Dr hab. n. med. Marek Glinka jest specjalistą chirurgii ogólnej i angologii. Posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej – wykonał ponad 2000 zabiegów chirurgicznego i małoinwazyjnego usuwania żylaków. Wśród niechirurgicznych stosowanych przez niego metod znajdują się między innymi technologia laserowa i technika z zastosowaniem fal radiowych. Współpracuje z Centrum Medycznym Flebonet, które specjalizuje się w usługach z zakresu flebologii i angiologii. W artykule opowiada o nowoczesnej, małoinwazyjnej metodzie EVRF, która polega na zamykaniu zmienionych chorobowo naczyń dzięki zastosowaniu fal radiowych.
Jak można usunąć żylaki?
Istnieje wiele sposobów leczenia schorzeń układu żylnego, a w centrach medycznych Flebonet postawiono na medycynę opartą na faktach oraz na nowoczesność. By po zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i szybki powrót do pełnej aktywności życiowej stosuje się różne formy wewnątrznaczyniowej terapii dużych pni żylnych (żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa). We Flebonet wybraliśmy metodę zamykania naczyń żylnych przy użyciu wysokiej temperatury generowanej przez fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Badania naukowe wykazały, że ta metoda – z języka angielskiego EVRF (Endovenous Radiofrequency Ablation) – ma najmniejszy procent nawrotów, najmniej objawów ubocznych po samym zabiegu, jak również w ocenie pacjentów praktycznie nie odczuwa się pooperacyjnych dolegliwości bólowych.
Jak przebiega zabieg EVRF?
Zabieg wykonujemy za pomocą cewnika do wewnątrzżylnej ablacji termicznej o częstotliwości radiowej, za pomocą którego aparat generuje fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Na końcu cewnika zamieniane są w ciepło (temperatura dochodzi do 95 st C), powoduje to obkurczenie i zamknięcie światła żyły. Metoda ta okazała się we wszystkich przeprowadzanych badaniach klinicznych najbardziej precyzyjna i skuteczna w zamykaniu niewydolnych żył, zmniejszając lub wręcz całkowicie likwidując objawy przewlekłej niewydolności żył kończyn dolnych.
Mechanizm działania EVRF
Zabieg EVRF wykonujemy we wszystkich naszych ośrodkach w warunkach ambulatoryjnych w systemie zabiegów tzw. „jednego dnia”. Korzystając z pomocy USG, przez niewielkie nacięcie skóry w okolicy kolana wprowadza do chorego naczynia cewnik urządzenia. W przypadku gdy badanie USG żyły odpiszczelowej wykaże potencjalne problemy z prawidłowym nakłuciem żyły cewnik wprowadzamy do żyły z 2 mm cięcia w okolicy kostki przyśrodkowej. Po zamknięciu naczynia, płynący przez nie strumień krwi ulega samoczynnemu przekierowaniu do zdrowych żył. Również pod kontrolą ultrasonograficzną podawane jest okołonaczyniowe znieczulenie nasiękowe w przestrzeni odpiszczelowej otaczającej żyłę. Zwiększa to komfort pacjenta i zapewnia rozpraszanie ciepła chroniące otaczające tkanki. Ponadto poprawia kontakt cewnika i ściany żyły podczas leczenia. Same żylaki zamykamy za pomocą skleroterapii, a więc ostrzykiwania pianą lub usuwamy z mikro nacięć skóry specjalnymi haczykami. Obydwie metody nie zostawiają żadnych śladów, nawet po usunięciu bardzo dużych żylaków.
Zalety EVRF i rekonwalescencja
Jak już wspomnieliśmy, kontrolowany i precyzyjny sposób działania stosowany w metodzie EVRF ogranicza odczuwanie bólu pooperacyjnego i skraca okres pooperacyjnej rekonwalescencji. W porównaniu z laserową metodą usuwania żylaków, większość pacjentów oprócz mniejszego bólu zauważa mniejsze występowanie krwiaków na kończynach oraz szybszą ich resorbcję z tkanki podskórnej. Wszystko to prowadzi do wcześniejszego powrotu do pełnej aktywności życiowej po zabiegu.
Przeciętny pacjent powraca do zwykłego trybu życia w ciągu paru dni po zabiegu.
Efekty zabiegu
EVRF to metoda bardzo polecana w przypadku żył położonych płytko. Cechuje się wysokim współczynnikiem udanych zabiegów (aż do 97%). Również ryzyko nawrotów jest w tym przypadku stosunkowo niskie.
Usuwanie żylaków z wykorzystaniem technologii fal radiowych jest nie tylko skuteczne, ale też ma inne zalety. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku ryzyko wystąpienia przebarwień, krwiaków i powikłań jest mniejsze niż przy stosowaniu innych technik. Ból zabiegowy jest mniej odczuwalny, a rekonwalescencja krótsza. Warto skonsultować z lekarzem, czy kwalifikujemy się do leczenia tą metodą, ze względu na wiele wiążących się z nią korzyści. EVRF oznacza krótszą rekonwalescencją i wysoką skuteczność.