Lasery i fale radiowe w labioplastyce

Lasery i fale radiowe w labioplastyce
Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Prowadzi prywatny gabinet Intima Clinic w Krakowie.
Utworzono: 30 wrz 2022 · Zaktualizowano: 2 paź 2023

Labioplastyka to jeden z najpopularniejszych zabiegów w ginekologii estetycznej. Nowoczesne technologie, takie jak laserowa, fale RF czy HIFU, umożliwiają wykonanie tego zabiegu z większą precyzją i pozwalają na skrócenie czasu rekonwalescencji. Na pytania odpowiada dr n. med. Tomasz Basta, ginekolog-położnik i specjalista ginekologii estetycznej.

Dlaczego pacjentki podejmują decyzję o labioplastyce?

Najczęściej decyzja o wykonaniu takiego zabiegu wynika z problemów w codziennym funkcjonowaniu. Z powodu przerostu warg sromowych pojawiają się częste otarcia i infekcje prowadzące do bolesnych stanów zapalnych, kobieta odczuwa trudności w uprawianiu sportów, bolesność przy współżyciu, skarży się na dyskomfort podczas noszenia obcisłej odzieży. Często kobiety decydujące się na korektę warg sromowych zwracają również uwagę na aspekt estetyczny i psychologiczny, który uniemożliwia im w pełni czerpanie radości ze zbliżeń z partnerem.

W jakim wieku najwcześniej można wykonać labioplastykę? Czy pacjentka powinna być pełnoletnia?

Najlepiej jest wykonać zabieg labioplastyki po zakończeniu okresu dojrzewania, gdy wargi sromowe są w pełni rozwinięte lub po porodach, gdy wiemy, że nie będzie już żadnych urazów w obrębie krocza.

Zabieg labioplastyki może być wykonany u osoby nieletniej na podstawie wskazań medycznych, potrzeba jest wówczas zgoda jej opiekuna prawnego.

dr n. med. Robert Woytoń
Wrocław, Dolnośląskie
OMEGA Estetica
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
Warszawa, Mazowieckie

Na czym polega labioplastyka laserowa?

Labioplastyka laserowa to zabieg korekty warg sromowych wykonywany przy użyciu lasera. Wyróżnia się bardziej precyzyjną linię cięcia w porównaniu do zabiegu z użyciem skalpela oraz szybszą rekonwalescencją.

Na czym polega labioplastyka z zastosowaniem małoinwazyjnej diatermii niskotemperaturowej, która wykorzystuje fale radiowe (RF)?

Labioplastyka z użyciem fal radiowych RF wyróżnia się bardziej precyzyjną linią cięcia i bezbliznowym gojeniem się rany w porównaniu do zabiegu z użyciem lasera, co wynika z różnicy temperatur, które są uzyskiwane na skórze w linii cięcia. Światło lasera może wytwarzać temperaturę około 800 st. Celsjusza, natomiast fala radiowa (radio frequency) tnie w temperaturze ok. 60 st. Celsjusza, co nie powoduje karbonizacji (zwęglenia) tkanki na brzegach linii cięcia.

Jak przebiega labioplastyka z wykorzystaniem technologii laserowej, a jak w przypadku zastosowania fal radiowych? Jakie są główne różnice i podobieństwa między tymi technikami?

Techniki zabiegowe są takie same oraz przebieg zabiegu jest identyczny. Za pomocą lasera lub diatermii fal radiowych wycina się nadmiar skóry tworzącej wargi sromowe, a z pozostałej formuje nowe, mniejsze wargi. Różnica jest w koagulacji naczyń, które chcemy zamknąć – tu RF daje dużo większe możliwości, co daje mniejsze ryzyko wystąpienia krwawień i krwiaków pozabiegowych i dużo większy komfort pacjentce. Kolejną zaletą radiofrekwencji jest znacznie niższa karbonizacja tkanki, o czym powiedzieliśmy już wcześniej.

Czy technologie laserowe i diatermii fal radiowych (RF) mogą być wykorzystywane do korekt po niesatysfakcjonujących zabiegach labioplastyki?

Urządzenia wykorzystujące technologię fal radiowych (RF) są nawet wskazane przy reoperacjach ze względu na mniejszą traumatyzację tkanki i bardziej precyzyjne cięcie, lasery też mogą być wykorzystywane przy tego rodzaju zabiegów.

Jak przygotować się do zabiegu i jakie badania wykonać?

Zabieg najlepiej wykonać tuż po miesiączce i mieć zarezerwowane 2 tygodnie na gojenie się rany w warunkach domowych. Przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków zaburzających krzepnięcie krwi. Trzeba również wykonać badanie ginekologiczne wraz z wymazem z pochwy oraz badania krwii: INR, APTT, HIV, HCV, HBS, CRP. Badania zostają zlecone przez lekarza podczas konsultacji.

Jak przebiega zabieg?

Warto pamiętać, że tego rodzaju zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym przez doświadczonych operatorów, z zastosowaniem najlepszych preparatów znieczulających, które zapewniają pełny komfort pacjentki i brak jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Dlatego przed zabiegiem można normalnie jeść i pić, co jest ważne. Ja osobiście zachęcam do spożycia kilku kawałków czekolady, co poprawia nastrój i obniża stres, a podczas zabiegu rozmawiamy z pacjentką na różne ciekawe tematy z życia codziennego, w tym często intymne, lub oglądamy teledyski (ja oczywiście tylko słucham). To wszystko sprawia, że atmosfera podczas zabiegu jest tak swobodna i luźna, że po zabiegu niektóre panie nie chcą wyjść do domu (dosłownie), a oczywiście mogą opuścić klinikę zaraz po zabiegu.

Jak długo trwa proces gojenia i jakich zaleceń należy przestrzegać?

Podstawowy okres gojenia po zabiegu labioplastyki to 2 tygodnie. Pacjentkom w tym okresie nie zaleca się siedzieć (na czas transportu zaleca się siedzieć na kości ogonowej), zbyt dużo chodzić lub zażywać kąpieli w wannie. Nie powinny nosić obcisłej bielizny, powinny natomiast jak najczęściej chodzić bez bielizny lub nosić luźną z naturalnych materiałów. W tym okresie należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych i swobodny przepływ powietrza w okolicy ran, co jest bardzo ważne. W tym czasie można stosować na ranę preparaty przyspieszające gojenie. Natomiast przez okres ok. 6 tygodni nie jest wskazana większa aktywność fizyczna oraz zaleca się abstynencję seksualną.

Jakie objawy w czasie rekonwalescencji powinny zaniepokoić pacjentkę i skłonić ją do kontaktu z lekarzem?

Pacjentka powinna skontaktować się ze swoim lekarzem przede wszystkim wówczas, kiedy pojawią się jakiekolwiek objawy zapalne, jak na przykład wysięk z rany, nieprzyjemny ropny zapach, rozejście się blizny lub po prostu przypadkowe naderwanie szwu.

Jak długo należy czekać na efekty?

Efekt zabiegu jest widoczny od razu po jego wykonaniu, ale ostateczny, końcowy efekt labioplastyki uzyskujemy po 3 miesiącach. Należy pamiętać, że przez pierwsze 2 tygodnie miejsca poddane zabiegowi mogą być obrzęknięte, co jest naturalne. Po pełnym wygojeniu można ocenić rezultat zabiegu.

Co decyduje o precyzji zabiegu?

Przede wszystkim zaangażowanie operatora, jego wiedza i pasja do wykonywanej pracy.

Sprzęt również ma znaczenie oraz pełny zestaw technologii, który można dobierać do każdej pacjentki indywidualnie. W Intima Clinic dysponujemy pełnym zakresem najnowszej technologii wykorzystywanej do ginekologii estetycznej i plastycznej. Posiadamy 2 rodzaje diatermii fal radiowych (RF), laser CO2, laser erbowo-yagowy oraz 4 aparaty z najnowszą technologią HIFU. Posiadanie nowoczesnego sprzętu i umiejętność posługiwania się nim to dwie składowe, które w znaczący sposób decydują o jak najlepszym efekcie końcowym.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.