Inteligentny przeszczep włosów z wykorzystaniem robota
Czym jest robotyczny przeszczep włosów?
Zabieg wykonywany jest przez robot (w asyście zespołu medycznego) i przeciętnie trwa od 4 do 8 godzin. To system komputerowy ocenia jakość poszczególnych graftów i dobiera najwyższej jakości mieszki włosowe z wybranego miejsca dawczego pacjenta.
W ciągu godziny robot może pobrać nawet do 1000 mieszków i wszczepić je w 2000 miejsc. Takiej szybkości, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej precyzji, nie jest w stanie osiągnąć lekarz wykonujący przeszczep tradycyjny metodą „paska-strip” (polegającego na pobraniu owłosionego paska z potylicy i wydzieleniu z niego pod mikroskopem pojedynczych graftów) czy follicular unit excision – FUE (polegającą na manualnym pobraniu pojedynczych mieszków włosowych).
Każdy ruch zarządzany jest przez system komputerowy, co zapewnia ich powtarzalność niemożliwą do uzyskania przez człowieka. Z miejsca dawczego robot pobiera całą strukturę włosa łącznie z komórkami macierzystymi. To zapewnia bardzo naturalny efekt, ponieważ włosy rosną dokładnie tak samo jak te nieprzeszczepione.
Zalety metody robotycznej
Roboty nowej generacji pozwalają przenieść przeszczepy włosów w wymiar sztucznej inteligencji.
Transplantacja metodą robotyczną to gwarancja:
- braku szwów i blizn pozostałych po wycięciu paska z tyłu głowy (przy metodzie manualnej typu „pasek-strip),
- brak problemów ze zmianami czucia na potylicy (w metodzie „paska-strip” wycinany jest pasek skóry do pobrania jednostek włosowych, a następnie ranka jest zaszywana),
- komputerowa identyfikacja i dobór najwyższej jakości mieszków włosa,
- uniknięcie przypadkowych uszkodzeń zdrowych mieszków podczas pobierania graftów z miejsca dawczego,
- precyzyjne rozmieszczenie wszczepianych mieszków, gwarantujące odzyskanie naturalnej linii włosów,
- szybsze przeprowadzenie zabiegu,
- najwyższy komfort Pacjenta,
- brak powikłań podczas zabiegu (np. związanych z gojeniem się rany po pobraniu wycinka owłosionej skóry),
- krótki okres rekonwalescencji i możliwość szybkiego powrotu do codziennych aktywności.
Skąd pobierane są grafty do przeszczepu włosów?
Materiał dawczy do przeszczepu włosów z wykorzystaniem robota jest pobierany z tyłu głowy. Związane jest to z naturalnym procesem wzrostu włosa i brakiem w tym obszarze miniaturyzacji. Włosy na części potylicznej są mocniejsze (często także nieco ciemniejsze) niż te na zakolach i szczycie głowy. Dla transplantacji ważne jest jednak przede wszystkim to, że są one odporne na działanie DHT, czyli pochodnej testosteronu odpowiadającej za łysienie androgenowe. W każdym grafcie znajduje się tutaj 2-3 mieszki włosowe, co znacznie ułatwia pobieranie materiału. Takiego efektu nie dałoby się uzyskać wybierając na miejsce dawcze inną część głowy.
– W łysieniu androgenowym dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych pod wpływem działania hormonów męskich. Proces ten dotyka jedynie włosów w okolicy czołowej i wierzchołkowej. Na działanie męskich hormonów odporne są włosy z okolicy potylicznej (i częściowo z okolic skroniowych), dlatego do transplantacji pobiera się włosy właśnie stamtąd – dodaje dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel.
Wskazania do zabiegu przeszczepu włosów metodą robotyczną
Przeszczepy włosów metodą robotyczną są wskazane u osób z:
- łysieniem androgenowym (typ męski i żeński),
- łysieniem typu plackowatego,
- utratą włosów w wyniku wypadków,
- utratą włosów w wyniku oparzeń.
Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów metodą robotyczną
Transplantacji włosów nie powinno wykonywać się u osób:
- z zapaleniem i stanami ropnymi skóry głowy,
- uczuleniem na składniki środka znieczulającego,
- brakiem odpowiednich miejsc dawczych (zdrowych mieszków włosowych, które można pobrać do przeszczepu),
- chorujących na cukrzycę,
- chorujących na schorzenia układu krążenia,
- z nieprawidłową krzepliwością krwi.
Jak przygotować się do zabiegu?
Pierwszym krokiem jest konsultacja lekarska. Specjalista ustala przyczyny i rodzaj łysienia, stopień zaawansowania problemu oraz ocenia stan zdrowia pacjenta. Najczęściej przeprowadza wywiad na temat uwarunkowań genetycznych mogących powodować utratę włosów, zleca morfologię krwi, kreatyninę i inne badania (w tym wykluczające choroby będące przeciwwskazaniem do przeszczepu). Następnie objaśnia pacjentowi, w jaki sposób powinien przygotować się do zabiegu. Często zaleca się suplementację (uzupełnienie witamin i minerałów). Kolejnym krokiem jest skierowanie na zabieg i dokładne objaśnienie przebiegu zabiegu i rekonwalescencji.
Rekonwalescencja
Przeszczep robotem jest bezpieczny dla pacjenta. Okolica dawcza powinna wygoić się już w około 7 dni (skórę należy nawilżać solą fizjologiczną). Strupki po pobranych mieszkach goją się, a odrastające włosy pokrywają okolicę. W dniu zabiegu nie wolno myć włosów szamponem. Przez około 5-14 dni należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, sauny i solarium. Najbezpieczniej jest nosić obcisłą czapkę, aby delikatna skóra nie uległa uszkodzeniu.
Jakie są efekty przeszczepu włosów z wykorzystaniem robotów?
Efekty są widoczne po jednym zabiegu. W miejscu przeszczepu włosy zaczynają odrastać po kilku miesiącach. Łysina najczęściej przestaje być całkowicie widoczna po 9 miesiącach (czas uzależniony jest jednak od indywidualnych uwarunkowań genetycznych pacjenta).
Wykorzystanie robota pozwala uzyskać bardzo regularną linię włosów. To sprawia, ze fryzura prezentuje się naturalnie, a otoczenie nie widzi śladów po transplantacji.
– Metoda robotyczna jest zazwyczaj jednorazową procedurą, chyba że pacjent ma bardzo duży obszar pozbawiony włosów, wtedy można wykonać kolejny zabieg. Ale dopiero po kilkunastu miesiącach. W przypadku łysienia androgenowego, niezbędne jest leczenie, które pozwala uniknąć ponownego wypadania włosów. – wyjaśnia dr Marzena Janasik z Kliniki Elite – Centrum Przeszczepu włosów.