Gdy włos Ci z głowy spada

Gdy włos Ci z głowy spada
Specjalizuje się w chirurgii odtwórczej włosów metodą FUE. Związany z Kliniką Ambroziak i Kliniką Chirurgii Plastycznej CKMP w Warszawie. W trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
Utworzono: 20 lis 2018 · Zaktualizowano: 12 lip 2022
Dr Piotr Turkowski
Dr Piotr Turkowski to specjalista w dziedzinie przeszczepu włosów

Zajmuje się Pan chirurgią plastyczną, jakie zabiegi są dla Pana szczególnie interesujące i dlaczego?

Moim „konikiem” są przeszczepy włosów, którymi zajmuje się od 8 lat. Szczególny nacisk kładę na udoskonalanie techniki przeszczepu włosów metodą Follicular unit extraction (FUE).

Dużą przyjemność sprawiają mi też zabiegi korekcji powiek oraz modelowanie sylwetki, czyli zabiegi liposukcji. Zabieg korekty powiek, który wykonuję w znieczuleniu miejscowym, w krótkim czasie bardzo poprawia jakość życia moim pacjentom oraz ujmuje lat. Natomiast dzięki liposukcji możemy ująć kilka cm w miejscach, które ciężko skorygować morderczymi ćwiczeniami.

W szpitalu wykonuję dużo zabiegów w obrębie piersi: modelowanie, powiększanie, redukcja. Pamiętajmy, że nie wszyscy chcą powiększyć piersi. Zbyt duży biust może być problemem zdrowotnym.

W tym, co już robię, czuję się bardzo dobrze i pewnie. Stawiam nacisk na doskonalenie swoich umiejętności. Cały czas poszukuję najlepszych możliwości dla moich pacjentów i cały czas się uczę.

Czy przeszczep włosów to zabieg wymagający jakiś szczególnych umiejętności od lekarza operującego?

Zabiegi transplantacji włosów wymagają od lekarza długiego procesu szkolenia i uczenia się przed zabiegiem oraz skupienia, cierpliwości oraz ogromnej precyzji w trakcie wykonywania zabiegu. Dodatkowo zawsze podkreślam, że jest to zabieg zespołowy, dlatego stawiam na budowanie zgranego zespołu.

Chcąc wykonać zabieg na najwyższym poziomie, muszę być wypoczęty, dobrze przygotowany, zarówno merytorycznie, jak i fizycznie. Trzeba mieć też zmysł artystyczny oraz bardzo sprawne ręce, aby móc precyzyjnie rozplanować, a następnie umieścić grafty włosowe we właściwy sposób. Pamiętać musimy, że cebulki włosowe są bardzo wrażliwe na uszkodzenia.

Dodatkowo istotne jest zdobycie wiedzy o problemach i chorobach owłosionej skóry głowy. Odbyłem wiele szkoleń na temat FUE za granicą (USA, Szwecja, Hiszpania, Belgia), aby zgłębić tę technikę. Osiem lat zajęło mi skompletowanie zestawu narzędzi niezbędnego do wykonania przeszczepu włosów.

W tej procedurze każdy szczegół jest istotny. To zabieg wymagający od chirurga poświecenia i ogromnego zaangażowania od początku do końca zabiegu.

lek. med. Jakub Miszczyk
Brak opinii
Warszawa, Mazowieckie
Poznań, Wielkopolskie

Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?

Technika transplantacji włosów metodą FUE polega na pobraniu przez chirurga pojedynczych jednostek włosowych, czyli mieszków włosowych. Pojedyncze jednostki włosowe, znane też jako grafty, pobierane są z obszaru „dawczego” pacjenta – najczęściej okolicy potylicznej – za pomocą nowoczesnych, specjalnie do tego stworzonych urządzeń, a następnie wszczepiane w miejsce, gdzie brakuje włosów.

Jakie są zalety stosowanej przez Pana metody transplantacji włosów?

Metoda FUE to przede wszystkim małoinwazyjna procedura, dzięki czemu nie niszczymy włosów podczas przeszczepu. W jej trakcie bardzo delikatnie pobierane są poszczególne mieszki włosowe, które następnie posłużą do przeszczepu.

Początkowo używałem techniki STRIP, ale wraz ze zdobytym doświadczeniem zacząłem dostrzegać minusy tej metody. Obecnie metodę STRIP stosuję tylko w określonych przypadkach. Metoda FUE nie pozostawia długiej, szpecącej, trudnej do ukrycia blizny z tyłu głowy, jak ma to miejsce w przeszczepie włosów metodą STRIP. Pacjent praktycznie nie traci krwi w trakcie zabiegu, jest bezpieczny pod opieką mojego kilkuosobowego zespołu.

Zaletą jest krótka rekonwalescencja, co podkreślają sami pacjenci po przeszczepie włosów metodą FUE, Następnego dnia po przeszczepie włosów pacjent może wrócić do pracy i swoich domowych obowiązków.

W jaki sposób pobierane są włosy do przeszczepu?

Włosy do przeszczepu pobieramy z owłosionej skóry głowy, ale nie tylko. Używamy do pobierania poszczególnych mieszków włosowych specjalnego i opatentowanego urządzenia, które nie uszkadza pojedynczych włosów. Trzeba pamiętać, że mieszki włosowe to bardzo delikatne „szczepki”. Mój transection rate, czyli procent uszkodzonych mieszków, jest bardzo niski. To jest w tym zabiegu bardzo ważne.

Ile włosów można przeszczepić jednorazowo? Czy zabieg dzielimy na fazy?

W trakcie pojedynczego zabiegu można przeszczepić od 1000 do 3000 graftów, co daje około 7000 włosów.

Zabieg przeszczepu włosów składa się z 4 bardzo ważnych faz:

  • I faza: przygotowanie pacjenta, omówienie wszelkich procedur zabiegowych i pozabiegowych, analiza miejsca dawczego, z którego pobierane będą poszczególne mieszki włosowe, rozplanowanie implantacji.
  • II faza: pobrania pojedynczych jednostek włosowych, czyli przeszczepów, zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, podczas którego pacjent leży na brzuchu.
  • III faza: wytworzenie w skórze obszaru transplantacji włosów, czyli otworów pod odpowiednim kątem i zagęszczeniem za pomocą specjalistycznych narzędzi. Odpowiednio przeprowadzona faza III zapewni nam naturalny efekt owłosionej skóry.
  • IV faza: umieszczenie wcześniej pobranych jednostek włosowych w wytworzone „dziurki”, ten etap pacjent spędza wygodnie ułożony na plecach

U zdecydowanej większości pacjentów wystarcza jeden zabieg przeszczepu włosów.

Czy można przeszczepiać włosy tylko z głowy?

Nie, do przeszczepu grafty włosowe mogą być pobrane z innych rejonów ciała, np. z brody czy klatki piersiowej. Stosujemy takie rozwiązanie wtedy, kiedy na głowie pacjenta nie ma wystarczającej ilości włosów do pobrania.

Możemy odtwarzać utracone rzęsy, brwi, zarost na twarzy czy owłosienie klatki piersiowej.

Przed i po przeszczepie włosów
Efekty przeszczepu włosów metodą FUE (dr Piotr Turkowski)

Czy zabieg można wykonać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet?

Przeszczep włosów możemy wykonać zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, o ile są do tego wskazania.

Jak często kobiety korzystają z tego rodzaju zabiegów?

Coraz więcej kobiet zgłasza się z problemem wypadających włosów. Aktualnie kobiety to ok 20% pacjentów zgłaszających się do przeszczepu włosów. Kobiety zgłaszają się w celu zagęszczenia zakoli, uzupełnienia przerzedzeń włosów itp.

Jak kwalifikowani są mężczyźni do zabiegu? Czy każdemu zgłaszającemu można przeszczepić włosy?

Większość mężczyzn, ponad 95%, można zakwalifikować do zabiegu przeszczepu włosów. Tylko specyficzne choroby, takie jak np. łysienie plackowate, bliznowaciejące, czy bardzo mała powierzchnia dawcza, są względnym lub bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu.

Czy długo czekamy na potwierdzenie przyjęcia przeszczepu włosa? Jak to wygląda procentowo, ile przeszczepionych włosów się nie przyjmuje w nowym miejscu? Od czego to zależy?

Praktycznie 100% włosów się przyjmuje. Najważniejsze, żeby pacjent stosował się do zaleceń otrzymanych od lekarza po zabiegu. Jestem do dyspozycji pacjentów 24h na dobę i moi pacjenci bardzo to sobie cenią.

Problematyczne może być przeszczep włosów w obrębie blizny. Zawsze informuję, że w okolicach z blizną pooparzeniową i powypadkową włosy gorzej się wygajają. Proces przeszepu włosów w blizny czasami wspomagam np. przeszczepami tłuszczu, co pozwala na uzyskanie dobrych efektów nawet w tych trudnych miejscach.

Jak powinno się dbać o skórę głowy po przeszczepie? Jakie są wskazania po zabiegowe?

O włosy trzeba dbać w szczególny sposób, czyli zgodnie z zaleceniami lekarza przez około 2 tygodnie po zabiegu. Później możemy zapomnieć, że były przeszczepione. Do pracy (jeżeli jest to praca biurowa), można wrócić już następnego dnia, a do intensywnej aktywności fizycznej po 2 tygodniach.

Czy po przeszczepie włosów trzeba przyjmować jakieś konkretne leki lub jakoś specjalnie dbać o głowę i włosy?

W procedurach po przeszczepie włosów stosowane są zarówno leki, jak i kosmetyki, które na celu mają zagwarantować 100% satysfakcji. Swoich pacjentów wyposażam w specjalne spraye wspomagające gojenie włosów, antybiotyki, szampon oraz maść na gojenie. Moi pacjenci o nic się nie martwią, po zabiegu wszystko ode mnie dostają. Jedynym ich zadaniem to stosowanie się do zaleceń.

Czy przeszczepione włosy rosną tak jak normalne? Mogą osiągnąć dowolną długość?

Włosy, które zostały przeszczepione, zachowują się normalnie, tzn. rosną tak jak pozostałe. Te włosy mają dokładnie takie właściwości jak inne włosy na naszej głowie, rosną naturalnie i są takie same. Nikt nie jest w stanie, powiedzieć, które są przeszczepione, a które nie.

Jeśli zachowują się jak normalne włosy, to oznacza też, że mogą wypaść w normalnym procesie. Czy w tym miejscu odrośnie nowy włos?

Włosy przeszczepione wypadają i odrastają, tak samo jak normalne włosy. 

Jakich rad może Pan udzielić osobom ciągle wahającym się przed podjęciem decyzji o przeszczepie włosów? 

Zachęcam do zabiegu, im wcześniej, tym lepiej. Odsyłam do komentarzy zadowolonych pacjentów, oni są najlepszą rekomendacją. Jestem przekonany, że moi pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg przeszczepu włosów, potwierdzą, że:

  • nie ma się czego bać;
  • zabieg jest bezbolesny;
  • zabieg nie wyłącza z normalnego funkcjonowania.

Ponadto, w rękach dobrego specjalisty przeszczep włosów metodą FUE daje spektakularne efekty

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.