Za długie palce u nóg? Ich skrócenie może pomóc!
Dr Adrian K. Wiethoff to chirurg plastyczny z wieloletnim doświadczeniem specjalizujący się w chirurgii stóp. Jest członkiem niemieckich stowarzyszeń zreszających lekarzy i chirurgów specjalizujących się w diagnozowaniu i leczeniu chorób stóp – Gesellschaft für Fußchirurgie (GFFC), czyli Towarzystwa Chirugii Stóp, oraz Deutschen Assoziation für Fuß und Sprunggelenk (D.A.F.), czyli Niemieckiego Stowarzyszenia Leczenia Stóp i Kostek. Prowadzi prywatną klinikę Ars Pedis w Düsseldorfie (Niemcy), która oferuje zabiegi w zakresie chirurgii estetycznej i rekonstrukcyjnej stóp.
Wygląd stóp może być powodem do kompleksów, szczególnie latem, gdy nosimy sandały i klapki. Jednym z problemów, z którym często zgłaszają się pacjenci do gabinetu dra Adriana K. Wiethoffa są zbyt długie palce u stóp, w tym zbyt wystający długi paluch. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale także wpływający negatywnie na samopoczucie i życie codzienne pacjenta.
Wskazania do zabiegu skrócenia palców stóp
Często trudno jest osobom z bardzo długimi palcami u nóg znaleźć wygodne buty, przez co odczuwają ból spowodowany punktowym naciskiem nie tylko podczas chodzenia i stania, ale niekiedy nawet podczas siedzenia. Jeśli zbyt długie palce zostaną ściśnięte w małych butach, może to powodować bolesny nacisk i stany zapalne, jak również deformacje trwale zniekształcające palce na boki i w dół. Jest to przypadłość zwana „palcami młotkowatymi". Palce młotkowate są nie tylko problemem estetycznym, ale też wiążą się z deformacją kości i stawów. To zniekształcenie najczęściej dotyczy drugiego i trzeciego palca u stopy.
Nadmiernie długie palce można łatwo skrócić do długości 1,5 cm. Do wykonania zabiegu nie jest konieczne pełne znieczulenie – zwykle wystarcza znieczulenie samych palców. Oczywiście na życzenie pacjenta są dostępne środki uspokajające. Procedura skrócenia jednego palca trwa około 20-40 minut. Podczas zabiegu można skrócić więcej niż jeden palec i wówczas czas zabiegu się wydłuża.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem wykonujemy dokładną diagnostykę i specjalne badania stóp z wykorzystaniem radiogramów. Zabieg ten nie jest zbyt skomplikowany, gdy korekcja jest wykonywana przez specjalistę chirurgii estetycznej stóp.
Przed zabiegiem zawsze należy przygotować się finansowo. W tym przypadku średnia cena za zabieg w Polsce wynosi około 4000 zł.
Pacjentka A przed zabiegiem | Pacjentka A po zabiegu |
Jak przebiega zabieg?
Podczas zabiegu usuwa się mały kawałek kości ze środkowej części palca, a następnie wykonywany jest zabieg plastyczny naciągnięcia nadmiaru skóry. Na koniec palce są zaopatrywane w mały implant, który może pozostać w stopie, lub drut usuwany po czterech miesiącach bez odczuwania bólu. Czas zrastania się kości wynosi około czterech tygodni.
Rekonwalescencja
Zazwyczaj pacjent pozostaje w klinice przez 1 dobę. Przez kilka tygodni po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk palców; obrzęk trwający kilka miesięcy odnotowuje się bardzo rzadko.
W trakcie rekonwalescecji należy używać specjalnego obuwia usztywniającego – zazwyczaj zaleca się noszenie go przez około 6 tygodni. To obuwie ochronne ma twarde podeszwy i nie pozwala przesuwać się stopie. Chodzenie w takich butach jest możliwe od razu po zabiegu, więc nie są potrzebne kule.
Bardzo ważne jest, aby pacjent udawał się na wyznaczone wizyty kontrolne i przestrzegał zaleceń specjalisty, co pozwala zapobiegać komplikacjom i zapewnia prawidłowy przebieg procesu gojenia.
Możliwe komplikacje
Mimo że procedura jest krótka i stosunkowo mało skomplikowana, tak jak każda interwencja wiąże się z ryzykiem wystąpienia komplikacji. W tym przypadku wystąpić mogą:
- infekcje;
- dolegliwości bólowe;
- opuchlizna;
- krwawienie;
- niezadowalający efekt estetyczny;
- uszkodzenie kości;
- uszkodzenie nerwów;
- deformacje kości, stawów, skóry;
- problemy z równowagą, a nawet chodzeniem.
Co rozumiemy przez niesatysfakcjonujący efekt estetyczny? Krótko po operacji palce mogą być zgrubiałe i w okresie rekonwalescencji jest to normalne, ponieważ jest związane z nadmiarem tkanek miękkich. Jednak w niektórych przypadkach nadmiar tkanek może się nigdy nie obkurczyć, przez co efekt estetyczny będzie dla pacjenta niezadowalający. Przed zabiegiem warto zapytać chirurga o możliwe komplikacje i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
Opracowano we współpracy ze specjalistą chirurgii estetycznej i rekonstrukcyjnej stóp z wieloletnim doświadczeniem, drem Adrianem K. Wietfhoffem z Niemiec