COVID-19: Estheticon odpowiada na pytania

COVID-19: Estheticon odpowiada na pytania
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 13 mar 2020 · Zaktualizowano: 8 cze 2022
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Dlatego stworzyliśmy artykuł, w którym przedstawiamy najczęstsze wątpliwości naszych użytkowników i staramy się udzielić rzetelnych, opartych na wiarygodnych źródłach odpowiedzi. Załączamy również link do naszego Forum, gdzie możesz podzielić się swoimi wątpliwościami z innymi członkami naszej Społeczności.

Czym jest COVID-19?

➡️ Czym są koronawirusy?

Koronawirusy to grupa wirusów, które powodują różnego rodzaju choroby oddechowe. Ich nazwa właściwa to Coronaviridae i są one odpowiedzialne za często występujące choroby, takie jak grypa, a także za poważniejsze schorzenia, jak na przykład SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej) czy MERS. Nazwa tej grupy wirusów wiąże się z ich charakterystycznym kształtem, przypominającym koronę, którą możemy zaobserwować pod mikroskopem. Koronawirusy atakują układ oddechowy i trawienny i mogą się nim zarazić zarówno ludzie jak i zwierzęta (ssaki i ptaki).

➡️ Co oznacza skrót SARS-Cov-2?

W grudniu minionego roku, w chińskiej prowincji Hubei odkryto nowy rodzaj koronawirusa, zwany SARS-Cov-2. Odkrycie zostało potwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Taksonomii Wirusów (ICTV), który przypisał mu skrót SARS-Cov-2; można go rozwinąć jako „koronawirus SARS typu 2”

➡️ Czym jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby oddechowej wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Dyrektor generalny WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił jego nazwę i klasyfikację 11 lutego tego roku. Jest ona połączeniem następujących słów i wyrażeń: CO rona VI rus D isease. Jako datę jego pojawienia się podano 2019 rok.  

Jak dochodzi do infekcji? 

➡️ Jaka jest główna droga przekazywania wirusa?

Jak wszystkie wirusy układu oddechowego, również COVID-19 jest przenoszony drogą kropelkową, czyli kiedy osoba z wirusem mówi, kicha lub kaszle. Specjaliści z całego świata potwierdzają, że wirus początkowo występował jedynie u zwierząt – prawdopodobnie nietoperzy – i przeszedł mutację, dzięki której obecnie zaraża również ludzi. Ta hipoteza wyjaśnia pojawienie się pierwszej grupy zakażonych: pracowników targu ze zwierzętami w Wuhan.

➡️ Kto jest narażony?

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, wirusem można się zarazić poprzez kontakt ze śliną lub innymi wydzielinami pacjenta zakażonego. Z tego względu w grupie ryzyka znajdują się wszyscy, którzy:

  • mieszkają z osobą zarażoną COVID-10
  • mieli bezpośredni fizyczny kontakt z nosicielem COVID-19
  • znaleźli się w odległości mniejszej niż 2 metry od osoby z COVID-19 przez okres dłuższy niż 15 minut
  • znaleźli się w zamkniętej przestrzeni z nosicielem (pociągi, samoloty, sale konferencyjne itp.)
  • z racji na charakter swojej pracy (lekarze, technicy laboratoryjni, personel sanitarny) mieli kontakt z nosicielami wirusa lub próbkami i nie zachowali odpowiednich środków ostrożności

Przewiduje się, że okres inkubacji wirusa – od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów – to około 15 dni.

Jak chronić się przed epidemią? 

➡️ Jak mogę uniknąć zarażenia?Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem należy zredukować do minimum kontakty z innymi osobami. Polski rząd podjął drastyczne środki, które mają za zadanie zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby: zamknięto szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie wyższe, a także instytucje kultury i skupiające duże grupy ludzi, takie jak kina czy teatry. Zaleca się pozostawanie w domu i wychodzenie jedynie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Firmy powinny zastanowić się nad zleceniem pracy zdalnej swoim pracownikom.

➡️ Czy noszenie maseczki jest konieczne?

Noszenie maseczki zaleca się jedynie nosicielom wirusa, którzy starają się uniknąć zarażenia innych. Na chwilę obecną należy spełniać zalecenia wydawane przez władze lokalne, krajowe i międzynarodowe, a używanie niesprawdzonych produktów może być nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe dla zdrowia. Jeśli jednak zdecydujesz się na noszenie maseczki, zakup ją w aptece i upewnij się, że produkt posiada certyfikat CE.

➡️ Jak dezynfekować ręce?

Higiena i częste mycie rąk to najlepszy sposób na uniknięcie infekcji. Myj ręke dokładnie, zaczynając od grzbietów dłoni, przez ich wnętrze, aż po przestrzenie między palcami. Powinno się myć ręce przez przynajmniej 60 sekund. Jeśli nie masz dostępu do umywalki i mydła, skorzystaj z żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu.

➡️ Mogę się zarazić wirusem poprzez dotykanie drążka w autobusie?

Obecnie nie dysponujemy dowodami na to, że wirus może przetrwać poza ciałem człowieka, jednak eksperci podkreślają, że istnieje możliwość, że pozostaje on aktywny przez kilka godzin. Żel antybakteryjny może zabić wirusa lub zmniejszyć jego możliwość zarażania, dlatego też tak ważne jest używanie produktów dezynfekujących do rąk i produktów czystości w domu, najlepiej tych z alkoholem i chlorem.

Objawy 

➡️ Jakie są objawy COVID-19?

Najczęstsze objawy to suchy kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu, rzadziej mogą wystąpić zaburzenia trawienne. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, nie udawaj się do szpitala, tylko poinformuj o tym stację epidemiologiczno-sanitarną w Twojej miejscowości. 

➡️ Istnieje lek na COVID-19?

Niestety aktualnie nie dysponujemy szczepionką, która chroniłaby przed zarażeniem się COVID-19, jednak dostępne są leki łagodzące objawy choroby u pacjentów nią objętych. Polska to kraj o szerokim zapleczu medycznym, możesz zatem liczyć na profesjonalną pomoc w przypadku zarażenia.  

COVID-19 a medycyna estetyczna

➡️  Mam umówiony zabieg w przyszłym tygodniu? Czy to możliwe, że zostanie on przełożony?

Twoje zdrowie to priorytet dla Twojego chirurga! To specjalista zdecyduje, czy zmienić datę zabiegu. Coraz więcej lekarzy przekłada interwencje z uwagi na delikatną sytuację i konieczność podjęcia pewnych środków ostrożności.

➡️  Tydzień temu poddałem/am się operacji. Czy jestem w grupie ryzyka?

Profesor Pierfrancesco Cirillo, przewodniczący Towarzystwa Chirurgów Plastycznych we Włoszech, który jest krajem z największą liczbą zarażonych w Europie, odpowiada na to pytanie. Jego zdaniem pacjenci, którzy niedawno przeszli interwencję jakąkolwiek chirurgiczną znajdują się w grupie ryzyka, ponieważ ich odporność jest obniżona na skutek terapii antybiotykami i z powodu szoku, jakim jest operacja dla każdego organizmu. Jeżeli niedawno poddałeś się operacji, zostać w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami. W razie wystąpienia objawów, skontaktuj się z Twoim chirurgiem.

➡️ Czy mogę iść na wizytę kontrolną?

Wielu lekarzy ogranicza liczbę wizyt do minimum, ograniczając je jedynie do przypadków, w których wystąpiły komplikacje. 

➡️  Czy mogę pojechać na operację do innego miasta?

Polski rząd zaleca pozostanie w domu i ograniczenie przemieszczania się, szczególnie w transporcie publicznym, takim jak autobusy czy pociągi. W tej sytuacji zalecamy przełożenie zabiegu, jako że sama interwencja również narazi Cię na zarażenie.

✍️ Dalej masz pytania? Podziel się Twoimi wątpliwościami w komentarzu, a zapytamy naszych lekarzy, co o tym sądzą.

Bibliografia

European Centre for Prevention and Control (2020). COVID-19. Dostępny: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19. [dostęp: 13.03.2020]

Medycyna Praktyczna (2020). Koronawirus (COVID-19) - najnowsze informacje. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje. [dostęp: 13.03.2020]

Ministerstwo Zdrowia (2020). Koronawirus - co musisz wiedzieć. Dostępny: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie. [dostęp: 13.03.2020]

World Health Organization (2020). Coronavirus disease (COVID-19) outbreak. Dostępny: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019. [dostęp: 13.03.2020]

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...