Co warto wiedzieć o leczeniu nietrzymania moczu?

Co warto wiedzieć o leczeniu nietrzymania moczu?
Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Prowadzi prywatny gabinet Intima Clinic w Krakowie.
Utworzono: 30 wrz 2022 · Zaktualizowano: 30 wrz 2022

Nietrzymanie moczu to dosyć krępująca dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. Współczesna ginekologia ma do zaoferowania nowoczesne metody walki z tym problemem. O małoinwazyjnych zabiegach leczenia nietrzymania moczu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii opowiada dr n. med. Tomasz Basta, specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej.

Na czym polega nietrzymanie moczu i kogo może dotknąć?

Nietrzymanie moczu może dotknąć każdej kobiety, szczególnie po ciężkich porodach siłami natury, i polega na mimowolnym popuszczeniu moczu, które jest niezależne od naszej woli.

Jakie są zachowawcze metody leczenia nietrzymania moczu i w jakich przypadkach będą one skuteczne?

Metody zachowawcze zależą od rodzaju nietrzymania moczu, ale stosowane mogą być metody farmakologiczne, metody ćwiczeń z fizjoterapeutą lub zabiegowe. Do zabiegów małoinwazyjnych stosowanych w tym przypadku należą metody z zastosowaniem technologii HIFU, która jest najskuteczniejsza przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu w niskim stopniu zaawansowania schorzenia.

OMEGA Estetica
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
Katowice, Śląskie

Kiedy zachowawcze metody leczenia nietrzymania moczu nie przyniosą rezultatów i konieczne będzie zastosowanie innych technik walki z tym problemem?

Najczęściej problem pojawia się wówczas, kiedy kobieta ze względu na zawstydzenie bagatelizuje swoje dolegliwości i odwleka konsultację u uroginekologa. Niestety z czasem nietrzymanie moczu tylko się nasila, a z wiekiem siła regeneracji tkanek spada. Jeżeli wystąpi już bardziej zaawansowany problem wysiłkowego nietrzymania moczu (oznaczony jako stopień II/III), wówczas należy wykonać zabieg operacyjny podwieszenia cewki moczowej z zastosowaniem specjalnych syntetycznych taśm TOT/TVT.

Na czym polega małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu?

Zabiegi małoinwazyjne z zastosowaniem HIFU polegają na stabilizacji cewki moczowej poprzez skrócenie i ujędrnienie więzadeł, powięzi łonowo-cewkowej oraz regeneracji i zwiększeniu elastyczności samej cewki moczowej i zwieraczy cewki moczowej.

Jakie urządzenia sprawdzają się w przypadku małoinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu?

Wśród technologii rekomendowanych do leczenia nietrzymania moczu możemy wymienić radiofrekwencję, lasery CO2 i lasery erbowo-yagowe oraz obecnie najskuteczniejszą spośród nich technologię HIFU opartą na wysokoenergetycznej fali ultradźwiękowej. HIFU to skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości (high intensity focused ultrasound), które dzięki silnemu zogniskowaniu indukują powstanie drobnych podłużnych punktów koagulacji na wybranych głębokościach, bez naruszania ciągłości śluzówki.

Kto byłby idealną kandydatką do leczenia nietrzymania moczu przy użyciu lasera, radiofrekwencji lub ultradźwięków?

Idealną kandydatką jest pacjentka młoda (do 50-tego roku życia), która jest hormonalnie wyrównana, z niewielkim nasileniem wysiłkowego nietrzymania moczu (I stopień ), i która nie ma zerwanych więzadeł cewkowo-łonowych.

Czy zabieg jest bolesny? Jakie znieczulenie jest stosowane?

Podczas tego typu zabiegów nie da się wykonać znieczulenia miejscowego, które zresztą jest w tym wypadku niepotrzebne. Pacjentka może odczuwać dyskomfort występujący podczas zabiegu przeprowadzanego jedynie w okolicach przedsionka pochwy, na który można dodatkowo nanieść krem znieczulający.

Jakie objawy mogą wystąpić bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się upławy surowicze i nieznaczne złuszczanie śluzówki pochwy w postaci białawych płatów, które mogą trwać do 2 tygodni. Przez 2 dni po zabiegu może wystąpić stan podgorączkowy ze względu na miejscowy stan zapalny.

Jak długo trwa okres rekonwalescencji? Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?

Gojenie trwa około 2 tygodni i w tym okresie należy unikać współżycia, jak również kąpieli w wannie, basenie oraz sauny. Przez okres ok. 2-3 miesięcy zaleca się również ograniczenie dźwigania powyżej 5 kg. Przez ten czas nie należy przyjmować leków antyalergicznych oraz przeciwbólowych (NLPZ), poza paracetamolem. Warto stosować preparaty dopochwowe z probiotykiem i kwasem hialuronowym.

Kiedy po zabiegu pacjentka może ponownie rozpocząć współżycie i wrócić do uprawiania sportu?

Pacjentka może powrócić do aktywności seksualnej po 2 tygodniach. Po takim samym czasie może również znowu zacząć uprawiać sport. Należy pamiętać o tym, że końcowy efekt zabiegu oceniamy dopiero po około 3-4 miesiącach, gdy całkowicie zakończy się proces neokolagenezy.

Ile zabiegów należy wykonać, aby uzyskać zadowalające rezultaty?

Wszystko zależy od nasilenia wysiłkowego nietrzymania moczu, wieku pacjentki, możliwości regeneracyjnych organizmu, rodzaju użytego sprzętu medycznego oraz siły i jakości wykonania zabiegu. Można założyć, że jednorazowy zabieg HIFU jest wystarczający u 80-90% pacjentek.

Czy efekty są trwałe?

Czas utrzymywania się efektów zabiegu jest również mocno uzależniona od rodzaju zastosowanego sprzętu, jakości wykonania zabiegu oraz od wieku i poziomu ogólnego kolagenu w organizmie pacjentki. Przewidywane efekty małoinwazyjnych zabiegów leczenia nietrzymania moczu powinny być zadowalające przez okres od 2 do ponad 6 lat.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.