Chirurgia i seks – jak poprawić swoje życie seksulane (z pomocą skalpela lub bez)

Chirurgia i seks  – jak poprawić swoje życie seksulane (z pomocą skalpela lub bez)
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 5 paź 2022 · Zaktualizowano: 5 paź 2022
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Co jeżeli jednym z efektów operacji plastycznych jest także poprawa jakości życia seksualnego?

Nie ulega wątpliwości, że dobrze przeprowadzona operacja plastyczna piersi lub nosa może podnieść poziom pewności siebie u pacjenta. Wiele osób jest zdania, że pozbycie się kompleksów związanych z wyglądem może przełożyć się między innymi na większe sukcesy zawodowe, lepsze relacje międzyludzkie i ogólnie większe zadowolenie z życia. Guy M. Stofman (lekarz ze Stanów Zjednoczonych) poszedł o krok dalej i wysłał kwestionariusz dotyczący życia seksualnego do 330 pacjentów, którzy poddali się różnym zabiegom chirurgii plastycznej (np. powiększeniu piersi, liftingowi twarzy, liposukcji czy plastyce brzucha).

Jakie były wyniki ankiety? Niemal wszyscy pacjenci (średnia wieku 38 lat) korzystniej oceniło swój wygląd po operacji. Zaskakujące mogą wydawać się różnice między pacjentami, którzy poddali się operacji twarzy i głowy w porównaniu do pacjentów, którzy przeszli operacje ciała – aż 80% kobiet po operacji piersi i 50% osób po innej operacji ciała zadeklarowało znaczną poprawę jakości życia seksualnego. Część ankietowanych odnotowała nawet większą łatwość w osiąganiu orgazmu oraz większą częstotliwość zbliżeń seksualnych.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że po wykonaniu operacji życie seksualne pacjentów oraz ich partnerów uległo poprawie, szczególnie w przypadku osób, które poddały się zabiegom w obrębie piersi, brzucha i ud.

Chirurgia plastyczna, lepsza samoocena i życie seksualne

Dla niektórych pacjentów operacja plastyczna stanowi punkt zwrotny w życiu – po zabiegu czują się pewniejsi siebie i zmienia się ich styl ubioru, a nawet fryzura czy makijaż. Wszystko to wpływa na to, że pacjenci lepiej czują się we własnej skórze, co z kolei przyczynia się do zwiększenia się libido.

Często problemy z akceptacją swojego ciała powodują, że pacjenci nie są w stanie czerpać pełnej przyjemności z seksu. Niekiedy kompleksy dotyczą narządów płciowych pacjenta.

Chirurgia intymna – laser czy skalpel?

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi ginekologii plastycznej i estetycznej, takie jak na przykład labioplastyka, aby uzyskać pożądany wygląd narządów płciowych. Dostępne są też zabiegi, których celem jest głównie poprawa aspektów funkcjonalnych, w tym między innymi waginoplastyka czy zwężenie kanału pochwy. Najpopularniejsze obecnie zabiegi intymne wśród kobiet to:

  • labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych, czasami wykonywana w połączeniu z modelowaniem napletka łechtaczki (hoodoplastyka);
  • perineoplastyka, czyli plastyka i rekonstrukcja w obrębie krocza, uszkodzonego w wyniku porodów, innych zabiegów lub procesów starzenia;
  • hymenoplastyka, czyli chirurgiczna rekonstrukcja przerwanej błony dziewiczej.
Labioplastyka
Labioplastyka to plastyka warg sromowych mniejszych i/lub napletka łechtaczki

Urządzeniem, które zrewolucjonizowało chirurgię intymną, jest laser – technologia pozwalająca na wykonywanie mniej inwazyjnych, ale niezwykle skutecznych zabiegów. Intymne procedury z wykorzystaniem lasera uznawane wykonuje się w trybie ambulatoryjnym i przy zastosowaniu jedynie znieczulenia miejscowego. Rekonwalescencja trwa zwykle około 1 tygodnia, podczas którego dolegliwości bólowe można kontrolować, przyjmując leki przeciwbólowe. Wśród najczęściej wykonywanych intymnych zabiegów laserowych warto wymienić:

  • waginoplastykę laserową, której celem jest przywrócenie tkankom pochwy jędrności; zwykle kandydatkami do zabiegu są kobiety w wieku 35-50 lat, którym zabieg pomaga poprawić stan mięśni i tkanek, co przekłada się na pełniejsze doznania podczas seksu;
  • leczenie nietrzymania moczu (w mniej zaawansowanych stadiach);
  • wybielanie okolic intymnych.

Dostępne są także inne metody, pozwalające na poprawę życia seksualnego kobiet, takie jak terapie naturalne z zastosowaniem olejków eterycznych, probiotyków, żeli i lubrykantów. Warto także wspomnieć, że na popularności zyskują zabiegi polegające na wstrzyknięciu lub infiltracji leku, takie jak na przykład:

  • O-shot, czyli infiltracja skoncentrowanego osocza bogatopłytkowego do łechtaczki, okolicy wokół łechtaczki lub punktu G;
  • nawilżanie błony śluzowej pochwy w przypadku suchości spowodowanej postępującymi procesami starzenia lub leczeniem onkologicznym;
  • powiększanie punktu G, które polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w punkt G i okolice, aby go uwydatnić i dzięki temu zwiększyć doznania podczas stosunków seksualnych;
  • wypełnianie warg sromowych większych, które w wyniku zaniku tkanki tłuszczowej mogły zyskać niezadowalający wygląd.
O-shot
O-shot to zabieg polegający na wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego, które zawiera duże stężenie czynników wzrostu, w okolice łechtaczki lub punktu G

Procesy starzenia i związana z nimi zmniejszona produkcja estrogenu prowadzą do objawów, które mogą dotknąć większość kobiet. Należą do nich ścieńczenie błony śluzowej, spadek jędrności tkanek pochwy, utrata elastyczności, uczucie suchości, większa skłonność do podrażnień, nietrzymanie moczu, dyspareunia (czyli ból przy stosunku) oraz inne zmiany, które przyczyniają się do rozwoju dysfunkcji seksualnych. Wszystko to ostatecznie może zmniejszyć pożądanie seksualne, co z kolei prowadzi do mniejszej lubrykacji narządów płciowych, a w konsekwencji nawet do atrofii pochwy.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami tego, jak bardzo udana operacja plastyczna może wpłynąć na różne obszary życia pacjenta. Teraz zdajemy sobie sprawę także z tego, jak życie seksualne pacjentów po zabiegu lub operacji również zmienia się na lepsze.

Lek. med. Małgorzata Ornatowska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
Kraków, Małopolskie
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.