11 pytań o przeszczep włosów metodą FUE

11 pytań o przeszczep włosów metodą FUE
(0)
2 ośrodki w Mazowieckie, Śląskie...
Sieć klinik w Warszawie i Katwoicach, specjalizująca się w przeszczepie włosów i innych terapiach łysienia. W placówkach wykorzystuje się metodę FUE i inne nowoczesne techniki walki z łysieniem.
Utworzono: 29 cze 2018 · Zaktualizowano: 23 mar 2023

1. Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?

Przeszczep włosów metodą FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego. Zazwyczaj jest to część potyliczna głowy. Następnie pobrane jednostki mieszkowe wszczepia się w miejsca, gdzie występują ubytki włosów.

2. Na czym polega przewaga metody FUE nad tradycyjną metodą STRIP?

Przeszczep włosów metodą FUE jest mniej inwazyjny niż tradycyjna metoda STRIP.

Metoda STRIP polega na pobraniu wycinka owłosionej skóry z tyłu lub z boku głowy. Pobrany wycinek zostaje podzielony na tzw. jednostki cebulkowe tzw. przeszczepy, które następnie są wszczepiane w miejsca biorcze. Metoda ta wymaga użycia skalpela i założenia szwów w miejscu biorczym. Rana po zabiegu długo się goi, pozostawiając nieestetyczne blizny liniowe, widoczne przy krótko ściętych włosach.

Zastosowanie metody FUE eliminuje niepożądane skutki uboczne i długi czas rekonwalescencji po przeszczepie włosów. W przypadku FUE „przeszczepy” pobierane są pojedynczo, bez użycia skalpela. Nie ma zatem konieczności zakładania szwów. Dzięki temu skóra głowy szybko się goi i nie ma na niej widocznych blizn. Pacjent może bez obaw nosić krótkie fryzury.

lek. med. Jakub Miszczyk
Brak opinii
Warszawa, Mazowieckie
Wrocław, Dolnośląskie

3. Czym różni się metoda FUE manualna od robotycznej?

Tradycyjna metoda FUE opiera się na manualnej pracy osoby wykonującej przeszczep. Pobieranie pojedynczych mieszków wymaga zatem od niej ogromnej precyzji i skupienia, co wydłuża czas przeszczepu.

FUE z zastosowaniem robota to najnowocześniejsza, zrobotyzowana metoda transplantacji włosów. Zastosowanie robota znacznie usprawnia przebieg przeszczepu techniką FUE, zachowując jednocześnie najwyższą jakość i precyzję. Robot jest w stanie, w ciągu 1 godziny, pobrać z głowy pacjenta ponad 1000 mieszków włosowych tzw. graftów i przygotować ponad 2000 miejsc do przeszczepu. Wynik ten nie jest możliwy do osiągnięcia w przypadku metody manualnej. Ponadto, w przeciwieństwie do człowieka, ramię robota się nie męczy. W związku z tym zabieg przebiega sprawnie, z taką samą precyzją od początku do końca.

Metoda manualna obarczona jest także ryzykiem uszkodzenia mieszków włosowych, co negatywnie wpływa na końcowy efekt zabiegu. Robot nie tylko pobiera włosy i starannie je selekcjonuje, wybierając tylko najlepsze zespoły mieszków włosowych do przeszczepu, ale również nie uszkadza ich podczas pobierania. Pozyskane grafty są zatem silne i nienaruszone, co zwiększa skuteczność  zabiegu.

Podczas manualnego przeszczepu włosy bywają często wszczepiane pod kątem prostym, przez co efekt przeszczepu jest nienaturalny. Natomiast robot przygotowując miejsca, w które mają być wszczepione włosy, wykonuje serię mikroskopijnych nakłuć pod różnymi kątami. Dzięki temu przeszczepione włosy odrastając, zachowują naturalne właściwości oraz układają się zgodnie z noszoną fryzurą. Efekt przeszczepu jest więc bardzo naturalny. 

4. Kto jest najlepszym kandydatem do przeszczepu włosów metodą FUE robotyczną?

Transplantacji włosów mmetodą roboryczną może poddać się praktycznie każdy. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, u których nastąpił znaczny i trwały ubytek owłosienia w wyniku łysienia androgenowego, urazów, oparzeń, terapii antynowotworowej, a także po przeszczepach skóry głowy. Przeszczep włosów robotem to rozwiązanie również dla osób, które chcą jedynie zagęścić przerzedzone włosy np. mężczyźni z zakolami, kobiety po menopauzie.

5. Jak długo trwa zabieg przeszczepu włosów FUE z zastosowaniem robotów?

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od liczby przeszczepianych graftów. Może zatem trwać od kilku do kilkunastu godzin. W przypadku większej liczby jednostek mieszkowych zabieg może zostać podzielony na dwa dni. Pacjent w tym czasie może słuchać muzyki, obejrzeć film, a nawet uciąć sobie drzemkę. W czasie trwania zabiegu przewidziane są także przerwy, podczas których pacjent może skorzystać z toalety i zjeść posiłek.

6. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W zawiązku z tym zabieg jest bezbolesny, a pacjent czuje się komfortowo.

7. Jak przebiega przeszczep metodą FUE z zastosowaniem robota?

Obszar poddany zabiegowi zostaje miejscowo znieczulony. Robot pod nadzorem lekarza skanuje, milimetr po milimetrze, skórę głowy pacjenta i wybiera najlepsze grafty do przeszczepu. Następnie w obszarze biorczym wykonuje setki mikroskopijnych nakłuć, przygotowując miejsca do wszczepień. Na tym kończy się praca robota, a do działania przystępują technicy, którzy implantują wyselekcjonowane mieszki włosowe. Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu bez żadnego opatrunku.

8. Po jakim czasie widoczne są efekty przeszczepu metodą zrobotyzowaną?

Oczekiwanie na efekty przeszczepu wymaga cierpliwości, ponieważ włosy odrastają swoim naturalnym tempem. Ostateczny efekt pojawia się zwykle po około 9-12 miesiącach. Jest on naturalny i trwały. Przeszczepione włosy są bowiem odporne na wypadanie (nie posiadają receptorów androgenowych). Można je dowolnie ścinać, farbować i stylizować.

9. Ile trwa rekonwalescencja po przeszczepie z wykorzystaniem robota?

Czas rekonwalescencji po przeszczepie włosów tą techniką jest bardzo krótki. Już następnego dnia po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności.

10. Jaki jest koszt przeszczepu włosów metodą robotyczną?

Koszt zabiegu uzależniony jest od liczby przeszczepianych graftów. Wstępna wycena zabiegu możliwa jest zwykle na podstawie zdjęć przesłanych do kliniki przeszczepu włosów.  

11. Jak wybrać klinikę przeszczepu włosów?

Wybierając klinikę przeszczepu włosów, należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie zespołu wykonującego przeszczep oraz sprzęt, za pomocą którego wykonywany jest zabieg. 

Pionierem w zakresie robotycznego przeszczepiania włosów jest dr Gregory Turowski, ceniony w Stanach Zjednoczonych chirurg plastyk polskiego pochodzenia. To on, jako jeden z pierwszych na świecie, wykonał przeszczep włosów za pomocą robota. Kliniki dr. Turowskiego w Chicago i Katowicach są obecnie wiodącymi ośrodkami transplantacji włosów w USA i Europie.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.