Dzień dobry. Miałam ostatnio przeprowadzony zabieg skleroterapii na żyle udowej, roztworem 1%. Po zabiegu w obrębie żyły powstał "rozlany" siniak, o czym informowano mnie wcześniej. Nie wiedziałam jednak, że mogą się też pojawić nowe pajączki (z kórymi również walczę). Chciałam zapytać, czy można było tego jakoś uniknąć i czy lekarz powinien to dodatkowo usunąć, czy sama muszę zapłacić za kolejny zabieg? Dziękuje i pozdrawiam, Kasia.
Witam
Pajączki po skleroterapii czyli tzw matting nie jest tak częstym zjawiskiem jak matiing po operacji ,Większość naukowych publikacji na ten temat to podkreśla.
Zjawisko to może być świadectwem na to ,że zamykana wspomniana duża żyła ,ja sadze ,że odpiszczelowa jest nadal drożna z tzw przepływem .Troszkę się dziwię informacją o stężeniu leku ,bo zwykle do skleroterapii dużych pni żylnych powinno się używać 2 lub 3% leku.
Oczywiście jeżeli jednak pojawiły się te pajączki , najlepszym rozwiązaniem jest kolejny zabieg skleroterapii , oczywiście płatnej.Oczywiste jest również ,że najpierw trzeba sprawdzić w usg jaka jest tego przyczyna.
Pozdrawiam
Witam
Rozumiem, że zabieg był przeprowadzony na jakiejś powierzchownej żyle na udzie ( żyła udowa to jedna z żył głębokich, których nigdy nie mozemy sklerotyzować, bo wywołamy zakrzepicę z bardzo poważnymi konsekwencjami). Jednym z działń ubocznych skleroterapii jest tzw. matting, czyli pojawienie się drobnych, wtórnych naczyń. Ryzyko ich powstania to około 20-30%. Znacznie większe, jeżeli stosuje Pani np. leki antykoncepcyjne. Bywa, ze część z tych pajączków zniknie samoistnie. Jeżeli nie trzeba je usunąć laserem lub skleroterapią, ale z użyciem bardzo delikatnego preparatu.
Pozdrawiam
Iwona Radziejewska
Pajączki są jednym z objawów niewydolności żylnej. Mogły pojawić się niezależnie od przeprowadzonej skleroterapii, jako konsekwencja istniejącej choroby. Na pewno lekarz uprzedził. że jest to choroba "na zawsze" i że co jakiś czas nowe pajączki i teleangiektazje mogą się pojawiać, choć oczywiście leczenie problemu "w głębi" powinno te objawy odsunąć w czasie. Bardzo ważna jest profilaktyka, a więc dbanie o prawidłową wagę, unikanie pozycji stojącej oraz przegrzewania, częste trzymanie nóg w górze, oraz noszenie kiedy tylko się da rajstop uciskowych.
Jeśli chodzi o odpłatność, to wg mnie zależy ona od umowy z lekarzem przed zabiegiem - jakiego zakresu zabiegu dotyczy uzgodniona cena. Pozdrawiam!
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.