Witam, Około trzech lat temu poddałam się zabiegowi wstrzyknięcia wypełniacza w obrębie powiek dolnych aby zakryć cienie pod oczami. Oczywiście jak w wielu opisywanych tu przypadkach po zabiegu wystąpił obrzęk, minęło już tyle czasu, a obrzęk zmalał w bardzo małym stopniu, oczy są najbardziej zapuchnięte rano. Jednak nie ta opuchlizna jest najgorsza, na zrębie dolnych powiek od nadmiaru wypełniacza utworzyła się fałda widoczna na zdjęciu, zaburza ona ruchomość moich powiek dolnych. Cały czas czuję ucisk w tym miejscu, coś jakby przeszkodę, jak gdyby coś opasywało półkolem tę część powiek. Taka sytuacja pojawiła się od razu po podaniu kwasu hialuronowego nigdy wcześniej tak nie miałam. Robiłam USG, które wykazało obecność kwasu w tym miejscu mimo, że minęło tyle lat. Co mogę z tym zrobić rozpuścić hialuronidazą czy podgrzać? Nie wiem czy stosowanie radiofrekwencji tuż przy gałce ocznej jest bezpieczne i czy z drugiej strony nie zniszczy także komórek tłuszczowych. Może mikroskopijna dawka hialuronidazy wstrzyknięta w te fałdy rozwiązałaby mój problem skuteczniej?
Dzień dobry.
Sytuacja na zdjęciu może sugerować dwie sytuacje:
- przerost mięśnia okrężnego oka
- lub obecność wypełniacza w niewłaściwym miejscu
- lub jedno i drugie.
Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem to chirurgia plastyczna - w czasie zabiegu można usunąć nadmiar wypełniacza (a w zasadzie powinno się go usunąć w całości, bo tam go nie powinno być) i skorygować przerost mięśnia. To nie jest łatwy zabieg !!!
Pozdrawiam.
Dr Bartłomiej Zoń, Specjalista Chirurgii Plastycznej
W takiej sytuacji proponowałabym zabiegi drenujące , wspomagające miejscowy metabolizm i krążenie.
Zabiegiem bezpiecznym w okol oka, spełniającym ww kryteria jest Icoone, najbardziej znany jaki świetny zabieg modelujący sylwetkę, ale wykonany mikroglowicami przeznaczonymi do twarzy daje bardzo dobre rezultaty w tym obszarze. Odradzam, zdecydowanie, użycie hialuronodazy.
Pozdarwiam
Ewa Rybicka
Podanie kwasu hialuronowego w okolicy dolnej powieki nie powinno przekraczać granicy kostnej oczodołu. Tutaj ta zasada, najwyraźniej, nie została zachowana. Podany wypełniacz tuż pod linią rzęs, przemieścił sie, w zasadzie nad granicę miesnia okrężnego oka. Co do radiofrekfencji- przy tak wysokim położeniu HA, nie jest możliwa. Zostają zatem dwie mozliwosci postepowania :
- podanie hialuronidazy - warunkiem, ktory podkreślił dr Tadeusz Witwicki, jest USG skory nie starsze niz 2-3 miesiace. W Warszawie polecam wykonanie tego badania u dr Krzysztofa Mlozka
-interwencja chirurga plastyka, o której wspomńial dr Zoń- znacznie bardziej inwazyjne rozwiazanie.
Pozdrawiam
Ewa Rybicka
Dzień dobry,
Jeżeli USG jest aktualne, czyli sprzed 2-3 miesięcy, to można spróbować rozpuścić pozostały kwas hialuronidazą (gabinety medycyny estetycznej). Jeśli natomiast USG było wykonane rok temu i więcej, wskazane jest ponowne wykonanie USG, ponieważ kwas hialuronowy (jeżeli wstrzyknięty był kwas hialuronowy) utrzymuje się najdłużej do 18 miesięcy. W zależności od wyniku USG, leczenie albo hialuronidazą albo wycięciem nadmiaru tkanek wraz ze zdeponowanym wypełniaczem (gabinet chirurgii plastycznej).
Po zabiegu pozostanie mniej lub bardziej widoczna blizna.
Pozdrawiam,
T.Witwicki
3 lata "po" kw. hialuronowym to długi okres więc nie sądzę aby on był przyczyną Pani obecnego problemu.
Proszę pomyśleć o osobistej konsultacji u lekarza który jest chirurgiem plastykiem. Trudno o "dywagacje" na forum bez możliwości zbadania Pani.
Skoro pisze Pani, że do tej sytuacji doszło od razu po podaniu kwasu hialuronowego, można domniemywać,że przyczyną dyskomfortu jest zbyt dużą ilość kwasu, bądż podanie go na niewłaściwej głębokości, czy też rodzaj kwasu. Ja osobiście nie stosuję w takiej sytuacji radiofrekencji tuż przy gałce ocznej, wydaje mi się , że lepszym rozwiązaniem będzie precyzyjne podanie hialuronidazy. Dobrze, że zrobiła Pani usg tej okolicy, dzięki temu można podać hialuronidazę dokładnie ( miałam kiedyś okazję podawania hialuronidazy pod kontrolą usg, jest pomocne). Proszę jednak liczyć się z tym, że czasem , mimo usg i precyzyjnego podania hialuronidaza może rozpuścić również własny kwas hialuronowy. No, ale z tą ewentualnością można sobie poradzić w póżniejszym terminie. Pozdrawiam, Małgorzata Kossut, lekarz
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.