Kwas hialuronowy - powikłania.

mondor
30 lis 2012 · Ostatnia odpowiedź: 1 wrz 2019

Witam, Jestem po zabiegu wypełnienia fałdów nosowo-wargowych. Minęły dwa dni, z jednej strony mam duży obrzęk, wybroczyny oraz krosty wypełnione ropą, w nocy pojawiła się gorączka. Druga strona bez powikłań. Zgłosiłam się do lekarza, który wykonał zabieg, przepisał antybiotyk. Proszę o opinię, jaka mogła być przyczyna takiego silnego stanu zapalnego, czy to się często zdarza i jak to wpłynie na końcowy efekt zabiegu? Z góry dziekuję za odp Monika

Reklama

odpowiedzi (17)

Odpowiedzi na wszystkie pytania udzielili prawdziwi lekarze

Ma Pani rację skóra po hialuronidazie pogarsza się i enzym ten rozpuszcz też inne tkanki. Lekarz, który Pani to podał powinien umieć jednak dojść do stanu poprzedniego. Poza tym trudno jest mówić nie widząc Pani zdjęć przed i po. Osobiście próbowałabym podać kwas w innym miejscu lub zrobić zabieg nićmi wchłanialnymi. Oprócz hialuronidazy do rozpuszczenia niechcianych złogów kwasu w swoim gabinecie używam Midasa - jest to połaczenie radiofrekwencji z podczerwienią, zabieg ten selektywnie rozpuszcza kwas i poprawia skórę - ponieważ w odróznieniu od radiofrekwencji czystej taka z podczerwienią powoduje powstanie kolagenu typu 1 a nie 3 jak w innych metodach.

H&S Metamorfozy
(0)

Witam,

Ilość podanego kwasu hialuronowego jest bardzo duża jak na jedną sesję. Nie wiem czy dokładnie zapamiętała Pani te ilości zwłaszcza 5 ml w bruzdy nosowao -wargowe (tj 5 amp) duża ilość jak na taką okolicę. Podobnie 4 ml na wolumetrię czyli po 2 ml na stronę. Czy nie była Pani u lekarza na kontroli po zabiegu, zazwyczaj po zabiegach wolumetrycznych powinna być kontrola. Na pewno obrzęk może być duży, zależy to jeszcze od rodzaju preparatu który Pani podano. Wszystkie kwasy hialuronowe ściągają wodę, jeśli były to wypełniacze z peptydami dodatkowo po nich może być obrzęk. Proszę udać się na kontrolę i omówić to z lekarzem, najlepiej do tego, który wykonał zabieg. Taki lekarz ma dokumentację: nazwy preparatów i dokładne objętości. Na pewno obrzęk po kilku dniach będzie stopniowo zmniejszał się. Pozdrawiam,
Dr Barbra Rygoł

Witam,

Hialuronidaza rozpuszcza kwas hialuronowy, podana w minimalnych ilościach daje pożądane efekty rozpuszczenia nadmiaru preparatu, jednak może rozpuścić nasze tkanki, zawierające ten kwas. Do oceny Pani stanu potrzebna byłaby dokumentacja zdjęciowa przed i po zabiegu. Po zabiegu zawsze twarz może wyglądać gorzej, może być bardziej obrzęknięta ( trochę szersza) ale po kilku dniach już wygląda lepiej.Jeśli Pani chciałaby skorzystać z porady to zapraszam do gabinetu, wtedy szczegółowo możemy ocenić wszystkie wady i doradzić co można poprawić np zastosować dla wyrównania mezoterapię lub inne zabiegi laserowe korygujące. Pozdrawiam,
Dr Barbara Rygoł

Witam, w zalezności od stadia zaawansowania trądzikawykonuje się różne zabiegi poprawiające kondycję skóry. Jeżeli na skórze nie ma już stanu zapalnego to mezoterapię można wykonać.
Z punktu leczenia trądzika różowatego po wyciszeniu się zmian zapalnych dobrze jest udać się na terapię IPLem, aby pozamykać popękane naczynka i wyciszyć rumień. Najlepiej udać się na konsultację do dermatologa, który zajmuje się zarówno leczeniem skóry, jak i medycyną estetyczną.

Pozdrawiam,
Ewa Gwiazda
asystent medyczny
Angelius Medycyna Estetyczna

(0)
Katowice

Witam
Dawki, które Pani podaje są zbyt duże na kwas hialuronowy. Moze był to inny rodzaj wypełniacza lub jakiś rodzaj mezoterapii? Przy takich ilościach nie trudno o brzęk na zasadzie ucisku i zahamowania krążenia limfatycznego w tych miejscach. Zawsze najbardziej reaguja oczy. Proszę dowiedzieć sieo rodzaj podanego preparatu, bo postępowanie mozę być inne, w zależności od tego, co było podane.
Pozdrawiam
iwona Radziejewska-Choma

Pani Alicjo
Abym mogła Pani kompetentnie pomóc potrzebuję informacji:
Jaki preparat miała Pani wstrzyknięty?
Czy miejsce wstrzyknięcia jest zaognione?
Proszę o przesłanie zdjęć okolicy w której opisane przez Panią zmiany są umiejscowione.
Czy na pewno miała Pani podany kwas hialuronowy?
Objętości które Pani podaje są duże.
Pozdrawiam Magdalena Adamiak Kardas

2 ośrodki w Łódzkie, Mazowieckie...

Witam Panią,
Prosiłabym o przesłanie zdjęć Pani, aby ocenić sytuację. Po zabiegach wolumetrycznych może występować obrzęk zwłaszcza jeśli podano dużą ilość preparatu, po drugie jeśli do wolumetrii były stosowane preparaty z dodatkiem oligopeptydów obrzęki są większe i mogą dłużej utrzymywać się. Jaki preparat został zastosowany w Pani przypadku i jaka była objętość preparatu?
Pozdrawiam, Dr Barbara Rygoł

Czy ma Pani podwyższoną temperaturę?
Czy odczuwa pani bolesność/tkliwość w miejscu podania preparatu?
Czy zauważyła Pani jakąkolwiek wydzielinę sączącą się z miejsc podania?

Z poważaniem

Witam,

Proszę o zdjęcia z przed i po zabiegu - nie będę w stanie inaczej ocenić obrzęku na odległość.
Czy cierpi Pani z powodu jakiejkolwiek choroby, czy w ostatnim czasie zaczęła pani przyjmować jakieś nowe leki???

Szanowna Pani,

Zalecałabym przeprowadzenie kilku zabiegów na te okolicę z uzyciem RF - należy to miejsce rozgrzać i tym samym przyspieszyć metabolizm kwasu hialuronowego.
Drenaż limfatyczny również wskazany, ale może się skończyć na konieczności podania hialuronidazy w celu rozpuszczenia preparatu. Zalecam ostrożność i poddanie się zabiegowi w miejscu, w którym lekarze mają juz doświadczenie w korektach po podaniu kwasu hialuronowego (podaje się bardzo minimalna ilość i powtarza się procedurę aż do skutku).
Proszę poszukać w okolicy miejsca, które dysponuje tzw monopolarnym lub bipolarnym urządzeniem RF.

Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki!

Kwas hialuronowy jest wielocukrem,który ulega biodegradacji.Rozkład tego wypełniacza przyśpiesza ogrzewanie danej okolicy.Może nastąpiło jakieś zakażenie,albo podano za płytko?Wówczas powstało prawdopodobnie zwłóknienie.Nie zdarzyła mi się taka sytuacja ,więc trudno powiedzieć.Pozdrawiam.

Pani Moniko,

Czy zabieg był wykonywany przez wykwalifikowanego do tego lekarza i w odpowiednich warunkach spełniających wszelkie normy...
Niestety obserwuje się na rynku bum na zabiegi z zakresu Medycyny Estetycznej jest to o tyle niebezpieczne, iż wykonują je osoby mało doświadczone np w gabinetach kosmetycznych bądź u fryzjera a nawet w swojej praktyce spotkałam się z " botox party" we własnym domu.
Lekarz powinien również pokazać preparat, który będzie używany.
Uprzejmie prosimy o przesłanie zdjęcia na adres po zapoznaniu się z fotografią będziemy mogli Pani przybliżyć sedno Pani problemu jednak zgadzam się z opinią doktora Andrzeja, iż mało prawdopodobne by stan zapalny występujący po jednej stronie z wysiękiem był alergią..

Pozdrawiam serdecznie i czekam na zdjęcie od Pani,

Anna Wojtyla

ESTETICMED
Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii
dr Ilona Wnuk-Bieńkowska & dr n. med. Marcin Bieńkowski

2 ośrodki w Kujawsko-pomorskie, Śląskie...

Witam Panią,

Powikłania po wypełniaczach mogą wystąpić o czym na pewno została Pani poinformowana przy podpisywaniu zgody na zabieg, jednak zdarzają się rzadko.
Przyczyn może być kilka stan zapalny w miejscu iniekcji, nie przestrzeganie zaleceń po zabiegu (zabrudzenie miejsca nakłucia np. pływanie na basenie itp) lub też brak aseptyki w trakcie zabiegu. Kuracja antybiotykowa w takiej sytuacji jest konieczna. Sumamed o którym Pani pisze ( 3 dniowa kuracja) może nie wystarczyć, proponuję grupę fluorochinolonów np. Cipronex (wspomniany wcześniej przez lekarzy), który należy dłużej stosować. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie posiewu z sączącej wydzieliny i celowana antybiotykoterapia. Przemywanie sączących zmian Octaniseptem bardzo dobry preparat. Poleciłabym dodatkowo konsultację u chirurga na tym etapie( jeśli jest to możliwe)lub gdyby infekcja nie ustąpiła po kolejnych 2 dniach, gdyż preparat, który tam pozostał może prowadzić do powstania ropni i należy go usunąć jak najszybciej.
Pozdrawiam,
Dr Barbara Rygoł

Witam Pani Moniko,

Najprawdopodobniej po podaniu preparatu doszło do wytworzenia tzw biofilmu (to najczęstrze powikłanie po podaniu wypełniaczy), który leczy się antybiotykoterapią (czwartej generacji) z jednoczesnym usunięciem kwasu hialuronowego przy użyciu enzymu - hialuronidazy.
Przyczyną jest najczęsciej niedostateczna aseptyka lub stany zapalne w obrębie miejsca podania.
Do owych powikłań nie dochodzi często - ale niestety się zdarzają bo bakterie pasożytujące na skórze nauczyły się "obchodzić" z wypełniaczami.

Proszę o kontakt mailowy - podam Pani namiary na lekarza, który specjalizuje się w leczeniu biofilmów.

Witam
Nie wydaje się Mi ,że przyczyną stanu zapalnego po jednej stronie była alergia ,jest to niemożliwe.Nie widzę również żadnej przyczyny po stronie rodzaju produktu ,każdy wypełniacz czy nazywa sie restylanem czy juvedermem ,jest po prostu polisacharydem wytwarzanym w jednej fabryce a dystrybuowanym przez różne koncerny,pod różnymi markami .
Gdyby produkt był zakażony pierwotnie objawy pojawiły by się po obu stronach inplantacji .
Wiadomo ,że przy wstrzykiwaniu kwasu należy zachować jak najwyżej zaostrzona antyseptykę,powierzchnia wstrzyknięcia powinna być jak najbardziej odkażona.Przyczyną mógł być również niezauważony miejscowy stan zapalny.Jest to tylko i wyłącznie błąd wstrzykującego.
Jeżeli jednak doszło do infekcji ,należy oprócz antybiotyku ogólnie/dobrze podpowiadany cipronex z grupy chinolonów,penetrujacy do tkanki podskórnej/zastosować również należy leczenie miejscowe w postaci okładów z kwasu bornego ,oraz przemywanie miejsca zakażonego antyseptykiem np;Octanisept.
Spodziewam się ,że problem tak szybko sie nie skończy,ponieważ należy domniewywać ,że wstrzyknięty wypełniacz jest już zakażony , a jego okres degradacji wynosi około 6 miesięcy,tak długo będą problemy.

Witam.
Jest to niezwykle rzadkie powikłanie po podaniu wypełniacza. Prwdopodobnie doszło do reakcji zapalnej i infekcji. Antybiotyk to jak najbardziej dobre leczenie. Powinien być podany preparat..z grupy fluorochinolonow. Dodatkowo trzeba rozpuscic preparat przy użyciu hialuronidazy.
Pozdrawiam
Iwona Radziejewska

Witam. Zdarza się to niezwykle rzadko Mnie jak dotąd na szczęście - nigdy , mimo wykonania setek zabiegów , sądzę że oprócz wielu przyczyn które mogły spowodować ww stan mogło mieć wpływ np nie leczona lub nie rozpoznana wcześniej infekcja , alergia na wstrzyknięty preperat( stąd ważnym jest sosowanie preparatów znanych, ogólnie uznanych za bezpieczne które bardzo rzadko kiedy dają powikłania)
Jeśli wdrożono leczenie antybiotykiem trzeba poczekać cierpliwie na ograniczenie procesu zapalnego sugerowałbym również terapię miejscową oczywiście po konsultacji z lekarzem
Pozdrawiam
Jacek Ściborowicz

Reklama

Znajdź więcej pytań

Podobne pytania

Kwas hialuronowy
2 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 25 lut 2020
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
5 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 31 sie 2017
Powiększanie ust
1 odpowiedź, ostatnia odpowiedź w dniu 3 sty 2024
Kwas hialuronowy
2 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 24 kwi 2024
Kwas hialuronowy
5 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 20 gru 2018
Wypełnianie zmarszczek
4 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 10 kwi 2013
Kwas hialuronowy
2 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 1 lut 2017
Kwas hialuronowy
2 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 23 lut 2021
Usuwanie blizn
8 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 14 gru 2019
Kwas hialuronowy
2 odpowiedzi, ostatnia odpowiedź w dniu 3 lis 2016

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Udziel porady