Witam, 20.12 miałam wykonany zabieg wypełniania doliny łez. Zaraz po coś mi nie pasowało, ale myślałam, że to tak jak lekarz mówi zastój limfy. Po 2 tyg zgłosiłam się do lekarza - kazał masować dalej mówić, że to zastój limfy. Wtedy mniej więcej pojawiły się u mnie bóle w okolicy nosa, zatok. Pojechałam do niego zbagatelizowal sprawę mówiąc, że to przeziebone zatoki. Po 2 dniach ból straszny przyjęła mnie inna lekarka. Podała dawkę hialuronoidazy nie dużą i dała antybiotyk i encorton. Powiedziała, że kwas mam źle podany za płytko. Bóle na parę dni ustały, ale potem wróciły. Trafiłam do innego lekarza, który też potwierdził źle podany kwas, za płytko, efekt tyndalla. Rozpuścił kwas, efekt: górek zniknął, ale ból nie minął. Czuje rozpieranie w okolicy nosa i ból. Byłam u laryngologa, który wykluczył zatoki. Nie wiem już, gdzie się udać i szukać pomocy, czy to może być jeszcze po preparacie. Jakaś relacja alergiczne. Martwię się, czy coś tam gdzieś jeszcze nie zostało źle podane i nie uciska na coś.
Opisane przez Panią objawy mogą sugerować więcej niż jedną możliwość zakładając że możliwy przy zbiegu okoliczności problem z zatokami został wyeliminowany.
"Tyndall effect" i zastój limfy to dwa rożne zjawiska. Pierwszy to zjawisko optyczne związane z koncentracją cząsteczek w płynie , w tym wypadku kwasu hialuronowego. Tyndall effect nie musi powodować obrzęku; jednymi z pierwszych opisanych przypadków zauważono u pacjentów po wstrzyknięciu do bruzd nosowo-wargowych bez obrzęku. Jeżeli substancja wstrzyknięta względnie powierzchownie przekroczy pewną ilość cząsteczek wówczas krótsze fale spektrum światła odbijają się od nich dając wrażenie koloru niebieskiego. Głębokość wstrzyknięcia jest wartością bardzo względną dlatego też twierdzenie że wypełniacz został podany zbyt płytko nie jest do końca słuszny.
Dolna powieka ma najcieńszą skórę w obrębie twarzy. W strzyknięcie kwasu hialuronowego doskórnie, a więc najbardziej powierzchniowo jak technicznie jest możliwe, składające się z kilkunastu lub więcej depozytów minimalnej ilości kwasu hialuronowego nie stworzy efekty Tyndalla o ile ilość ta jest naprawdę minimalna. Natomiast wstrzykniecie podskórne, a więc głębsze, może łatwo wywołać ten efekt jeżeli zbyt duża ilość kwasu hialuronowego wstrzyknięto w jedno miejsce lub gdy wybór wypełniacza nie był zbyt szczęśliwy.
Obrzęk w ciągu kilku dni po wstrzyknięciu nie jest zjawiskiem rzadkim i jest odpowiedzią na uraz zabiegu. Obrzęk który trwa przez ponad 10-14 dni, lub obrzęk
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.