Dzień dobry, Mam SM.20.11. byłam na zabiegu wolumetrii policzków NEAUVIĄ INTENSE i resztkę w kącikach ust w b. renomowanej warszawskiej klinice.Już wieczorem b. napuchłam ze szczególnym wskazaniem na lewą stronę twarzy i pod lewym okiem. Następnego dnia - sobota- klinika była zamknięta więc poszłam do internisty. Dał mi Cipronex 500. Wzięłam 6 tabletek. Zeszło tylko trochę z prawej strony. 23.11 idę do lekarza ale chciałabym wcześniej uzyskać parę informacji na temat hialuronidazy tym bardziej, że w klinice uzyskałam informacje (już po zabiegu),że pozostały po zabiegu kwas może być dla mnie przechowany w lodówce nawet 3 tygodnie, co do czego nie jestem przekonana i co tu mówić zachwiało to trochę moje zaufanie do nich. Jaki byłby najbardziej odpowiedni, wg Pani Doktor,preparat do hialuronidazy, czy należy go podać z obu stron twarzy (także tej "lepszej"), czy w małej ilości i często (raz na dobę?) czy rzadziej a więcej. Po jakim czasie po hialuronidazie mogę zrobić RETISES C, laser na włókniaki na szyję czy epilację laserem nóg. Przepraszam za tyle pytań ale ma Pani Doktor tu i na własnej stronie internetowej (sprawdzałam !) wiele pochlebnych opinii.
Pani Grażyno
Preparatów hialuronidazy na rynku jest wiele .W przypadku podejrzenia uczulenia należy wykonać próbę uczuleniową - lekarz wie jak to zrobić.
Nie potrafię kompetentnie ocenić nie badając Pani czy spuchnięcie jest efektem obrzęku po -zabiegowego co może się zdarzyć ustąpi lub podania nadmiaru kwasu ( tu leczymy stronę z nadmiarem) , zakażenia usuwamy wypełniacz .
To można ocenić badając Panią.
Zabiegi laserowe retises C wykonujemy po całkowitym ustąpieniu opuchnięcia twarzy.
Witam
dziękuję, że Pani napisała. Niestety przy SM nie powinno się wykonywać większości zabiegów z medycyny estetycznej. Jest to choroba autoimmunologiczna i nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć reakcje organizmu. Opuchlizna po zabiegu może utrzymywać się przez kilka dni. Może nie trzeba będzie rozpuszczać kwasu. Jeżeli jednak zaistniała by taka potrzeba najlepszym preparatem hialuronidazy moim zdaniem jest Densifiltral. Nie może być Pani jednak uczulona na białko!!!
Czasem podczas zabiegu nie zużywamy całej ampułki preparatu i zdarza się , że resztę przechowujemy do czasu kontroli w celu skorygowania ewentualnych asymetrii lub po prostu poprawy efektu. Jeżeli jest to zrobione w warunkach sterylnych i krótko, jest to bezpieczne. czasem lepiej nie przesadzić i nie podać wszystkiego na raz.
Z reszta zabiegów proszę się wstrzymać aż do całkowitego zejścia obrzęku i wygojenia, wiec co najmniej 2-4 tygodnie. Najlepiej skonsultować z lekarzem, jakie zabiegi można u Pani przeprowadzić.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona Radziejewska
Witam, najważniejsze w tej sytuacji wg mnie jest zaufanie do lekarza, który wykonywał zabieg, bo on wie co i gdzie jest podane i podczas badania określi co może być przyczyną aktualnego stanu. Hialuronidaza jest ostatecznością. Z tego co wnioskuję z opisu może tam być równie dobrze krwiak, który się ma prawo zdarzyć po zabiegu i który musi się po prostu wchłonąć, trwa to nawet, zależnie od jego rozległości, do kilku tygodni. Może być to również zakażenie np. z jakiegoś ogniska w skórze, które podczas zabiegu zostało przeniesione głębiej. Trzeba najpierw zdiagnozować przyczynę, leczyć ją a jeśli to nie pomoże dopiero wtedy sięgnąć po hialuronidazę i tu też najlepiej, żeby podał ją lekarz, który wcześniej podał kwas hialuronowy bo tylko on wie, gdzie i jaką techniką to zrobił. Techniki podawania hialuronidazy są różne, ważne, żeby lekarz, który ją podaje miał z nią doświadczenie. Zabiegi, o których Pani pisze, mimo, że nie dotyczą twarzy wykonałabym po jej wyleczeniu.
Pozdrawiam, Edyta Pankowska-Pryt
Trudno powiedzieć, czy obrzęk po zabiegu jest spowodowany nadmierną ilośćią preparatu, zastojem limfy czy też jest to po prostu mocno wyrażony obrzęk pozabiegowy( zdarza się). Sądzę,że włączanie w tym momencie hialuronidazy może być przedwczesne( obrzęk pozabiegowy ustępuje samoistnie po kilku dniach). Z całą pewnością konieczna jest wizyta u lekarza , który wykonywał zabieg. Inne zabiegi na ciało, a więc w obszarze innym niż twarz może Pani wykonać od razu ( po jutrzejszej konsultacji, jeśli lekarz nie stwierdzi stanu zapalnego). Wszelkie zabiegi na twarzy może pani wykonać po całkowitym "wyciszeniu się" obszaru poddanego kwasowi hialuronowemu, a więc po ustąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów. Pozdrawiam!
Obrzęk w pierwszych dobach po podaniu kwasu hialuronowego zdarza sie i w moim przekonaniu nie jest to wskazanie do podania hialuronidazy, którą powinnismy stosować sporadycznie i tylko w uzasadnionych przypadkach( uczulenia!!) Trzeba oczywiście zbadać pacjenta, aby ocenic czy preparat został właściwie podany, czy asymetria jest spowodowana zastojem limfatycznym, czy nierównym rozmieszczeniem preparatu. Co do zabiegow laserowych wykonywanych w innych okolicach ( szyja, nogi) nie ma konieczności zachowania odstępu czasowego. Zabieg Retises CT prosze wykonać po ustąpieniu obrzęku.
Pozdrawiam
Ewa Rybicka
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.