Mam 36 lat. 3 lata temu miałam podany kwas hialuronowy restylane pod oczy (dolina łez). Kwas podawany był kaniula, która miała zapobiec siniakom. Już podczas podawania doktor powiedział, że skóra jest jakby przyklejona do kości i musiał trochę się namęczyć, żeby wprowadzić kaniule w obszarze kości policzkowych. Po zabiegu miałam sińce i obrzęki pod oczami przez długi czas. Zgłosiłam się do doktora, on natomiast stwierdził, że kwas jest prawidłowo podany i że jest wszystko w porządku, a winą jest moja szczupła i pociągła twarz i żebym zastanowiła się nad wprowadzeniem dodatkowo kwasu hialuronowego na policzki. Teraz po 3 latach na kościach policzkowych nadal jest obrzęk jakby worki (tzw. girlandy pod oczami) i teraz nie wiem, czy to wina kwasu, który nadal jest po 3 latach i się nie wchłonął, czy wynikiem uszkodzeniem kaniulą struktury skóry. Chciałam pozbyć się zmarszczek pod oczami, a dodatkowo nabawiłam się worków na wysokości kości policzkowych . Czy jest jakiś, najlepiej nieinwazyjny sposób, na ich pozbycie? Jeśli nie, to jakie inwazyjne metody będą skuteczne?
Skłaniam sie ku opinii, ze zmiany które powstały u Pani po podaniu kwasu hialuronowego w okolicy dolnej powieki, są efektem podania preparatu zbyt płytko. (trudność z wprowadzeniem kaniula podczas zabiegu)
Trzy lata to bardzo długi czas od podania, jednak w tej okolicy zmiany sie utrzymują nawet dłużej. Nie mamy pewności, czy nadal sa to depozyty kwasu, czy przebudowana tkanka, dlatego zdecydowanie odradzam hialuronidazę. Uwazam, ze mozna wykonać 2-3 zabiegi z użyciem radiofrekfencji kontaktowej lub mikroiglowej. Oba zabiegi sa bezpieczne, Pelleve robione w jest w obrębie tkanej znajdujących sie nad kością ( tutaj zupełnie wystarczy taki obszar pracy) Scarlet RF dzięki opatentowanemu systemowi igieł, jest bezpieczne w okolicy obu powiek.
Pozdrawiam
Ewa Rybicka
Dzień Dobry
Te zmiany można skutecznie usunąć poprzez remodling skóry okolicy oczodołu.
proponuje dwie metody
1. Laser frakcyjny CO2- musi być doswiadczony lekarz wykonujacy te zabiegi oraz precyzyjny laser
2. termolifting RF igłowy
wykonalismy w gabinecie Medivita kilkaset tego typu zabiegów resurfacingu skóry okolicy powiek obydwoma urzadzeniami z bardzo dobrym efektem teapeutycznym
Pozdrawiam
Lek med Jacek Ściborowicz
Kwas hialuronowy może, niestety, utrzymywać się w tkankach dłużej, niż czasami chcielibyśmy, a zwłaszcza w okolicy pod oczami. Trudno powiedzieć, czy widoczne na zdjęciu worki są skutkiem zbyt płytkiego podania preparatu( najczęściej tak jest),czy zwłóknienia tkanek wskutek przeprowadzonego zabiegu i otorbienia tym samym preparatu. Skoro ww worki są stałe, tzn nie są największe po przebudzeniu , a zmniejszają się w ciągu dnia, to można sądzić, że są spowodowane obecnością preparatu, a nie zastojem limfy. Tu jeszcze jedno pytanie: czy wykonuje Pani zabiegi na tzw kurze łapki z użyciem toksyny botulinowej? U osób ze skłonnościami do obrzęków taki zabieg może , niestety, spowodować zastój limfy i obrzęki.
Myślę,że należy spróbować usunąć preparat z tej okolicy. Można to zrobić przy użyciu hialuronidazy, enzymu rozpuszczającego kwas hialuronowy, lub przy użyciu radiofrekwencji igłowej( inna nazwa - termolifting frakcyjny). Jednak ze względu na doniesienia naukowe o szkodliwości radiofrekwencji na narząd wzroku( tylko, jeśli dotyczy okolicy oka) proponowałabym użycie hialuronidazy przez doświadczonego lekarza.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Kossut
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.