Czy fale radiowe przyśpieszają wchłanianie się kwasu hialuronowego? Jak szybko widać tego efekt zakładając, że kwas hialuronowy średnio utrzymuje się ok 12 mcy?
Dzien dobry
Zasadą jest, że podany kwas hialuronowy szybciej degraduje sie pod wpływem ciepła. Jedną z metod, której uzywamy do ogrzewania tkanek np w termoliftingu jest zastosowanie fali elektromagnetycznej o czestotliwości fali radiowej.
Jeżeli stosujemy RF w celu likwidacji źle podanego HA, efekt zależy od głębokości, na jakiej jest zdeponowany kwas ( im głębiej tym gorzej działa) oraz rodzaju kwasu (im mocniej sieciowany tym trudniej się degraduje).
Jeżeli kwas jest dość miękki i płytko podany -np w usta- wystarczą 1-2 zabiegi do osiagniecia dobrego efektu.
Ewa Rybicka
Mam inne doświadczenia wynikające z obserwacji pacjentów. Rozpuszczany był kwas hialuronowy Neuvia- podawane duże dawki hialuronidazy ( kwas jest sieciowany PGE) Wtórnie do rozpuszczani powstawały obrzęki a w badaniu USG widoczne były zwłóknienia tkanek.
To prawda, że sa sytuacje gdy trudno jest cieplem w satysfakcjonujący sposób przyspieszyć degradację HA. Z drugiej strony podanie hialuronidazy w tej okolicy może doprowadzić do zwłóknień blokujących odpływ limfy. Trzeba brać to pod uwagę wybierając metodę leczenia.
Tak, fale radiowe przyspieszają wchłanianie kwasu hialuronowego. Efekt działania zależy od kilku czynników, m.in. od gęstości kwasu hialuronowego ( im bardziej sieciowany = bardziej "gęsty" tym ten efekt trudniejszy), głębokości podania ( im głębiej tym efekt również słabszy), od czasu jaki upłynął od jego depozycji (im zadziałamy szybciej tym efekty jego degradacji większe). Najczęściej wykonujemy kilka zabiegów z zastosowaniem RF w celu osiągnięcia "sukcesu". Bywa, że mimo wszystko sięgamy po hialuronidazę
Zgadzając się z przedmówcami, fale radiowe przyspieszają wchłanianie się kwasu hialuronowego. Efekt zależny jest od kilku czynników - m. in. głębokości, rodzaju podanego kwasu, jak również intensywności i częstotliwości wykonywanych zabiegów.
Aleksandra Duczmal
fizjoterapeuta, kosmetolog
Jeśli zależy pani na szybkim i skutecznym odwróceniu efektu po podaniu kwasu hialuronowego zalecanym postępowaniem jest podanie specyficznego enzymu - hilauronidazy , który " rozpuszcza" depozyt kwasu hial. Zabieg ten może być wykonany jedynie przez lekarza, po próbie uczuleniowej. Inne metody oparte na podgrzewaniu wymagają powtórzeń i cierpliwości , jednocześnie generując koszty. DR Parda KLinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii
Dzień dobry.
Jest dokładnie tak, jak pisze P. Dr Rybicka - wszystkie zabiegi podgrzewające tkanki przyspieszają degradację podanego kwasu hialuronowego, może to być RF, ale także i HIFU.
Pozdrawiam serdecznie.
Dr Bartłomiej Zoń, Specjalista Chirurgii Plastycznej, Specjalista Chirurgii Ogólnej
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.