Dzień dobry, w tym roku zdecydowałam się na powiększenie piersi implantami. Jestem jeszcze przed konsultacjami, do których mam kilka miesięcy. Czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji, jakie są statystyki najpopularniejszych powikłań, jakiemu procentowi kobiet się one zdarzają? Chodzi mi przede wszystkim o obkurczenie torebki, rotowanie implantu? Drugie pytanie: jaki procent zabiegów wymaga korekty, kolejnego zabiegu w ciągu np. 5 lat od pierwszej operacji? Trzecie pytanie: od kiedy używa się implantów z powłoką poliuretanową? Sa jakieś dane dot. wpływu tej pianki na organizm? Jakoś mi ciężko sobie wyobrazić, że po prostu "znika" po jakimś czasie, czy to nie jest tak, że gdzieś później się te cząsteczki odkładają? Mam 27 lat, normalną budowę ciała, dość szczupłą, naturalnie piersi na pograniczu A/B, chciałabym je powiększyć prawdopodobnie implantami anatomicznymi (gładkimi?) do C/D.
Po korekcie piersi implantami prawie wszystkie pacjentki są zadowolone z wyniku operacji. Nawet te pacjentki, u których doszło do powikłań pooperacyjnych twierdzą, że poddałyby się operacji jeszcze raz pomimo problemów. Oznacza to, że korzyści wynikające z operacji w oczach pacjentek przewyższają potencjalne ryzyko operacji, które nie jest małe. Ogólnie powikłania po korekcie piersi implantami można podzielić na wczesne (tuż po operacji) i późne (te po latach, a nawet dziesięcioleciach). Te pierwsze są bardzo rzadkie (krwiak, infekcja, nieprawidłowe założenie implantów) - to w sumie maksymalnie 2%. Niestety późne powikłania są częste, a wynikają z długotrwałego przebywania w organizmie ciała obcego. Nawet gdy operacja jest wykonywana przez najbardziej doświadczonych specjalistów chirurgii plastycznej to ryzyko ponownej operacji w ciągu 10 lat od pierwszego zabiegu to minimum 30%. Takie dane mają nieliczne firmy produkujące implanty piersi (bardzo drogie i długotrwałe badania). Większość firm w ogóle nie posiada długoterminowych prospektywnych kontrolowanych przez niezależnych obserwatorów badań. Najczęstszymi powodami ponownej operacji są: 1. obkurczanie się torebki łącznotkankowej wokół implantów - minimum 10%, pęknięcie implantów - minimum 10%, niezadowolenie z wielkości/ kształtu - minimum 10%. Trzeba tu dodać, że te statystyki po 10 latach dotyczą tylko części badanych pacjentek (troszkę ponad połowy, a o powikłaniach u pozostałej prawie połowy nic nie wiemy, bo pacjentki
Dzień dobry.
To są bardzo mądre i dobre pytania, natomiast, moim zdaniem, przekraczają łamy tego forum. Powinny one zostać zadane na wizycie konsultacyjne.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam.
Dr Bartłomiej Zoń, Specjalista Chirurgii Plastycznej, Specjalista Chirurgii Ogólnej
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.