Witam. Ponad tydz temu mialam wyk. zabieg labioplastyki. Niestety po kilku dniach szwy sie rozeszły i wdała sie infekcja. Rana bardzo boli i szczypie podczas korzystania z toalety. Lekarz prowadzący przepisał antybiotyk doustnie i dopochwowo. Niestety przy tym drugim aplikacja jest trudna. Rana przy wkladaniu leku bardzo boli i boje sie ze szkodze sobie jeszcze bardziej. Za pare dni bede zszywana gdy infekcja ustąpi, oraz bede miec w tym samym czasie okres. Jestem przerażona. Co w takim wypadku robic i czy przemywac rane woda? Prosze o szybka odp.
Szanowna Pani,
Trudno powiedzieć, czy wdała się infekcja, gdyż po rozejściu się brzegów rany zawsze występuje wydzielina, która udaje ropę.
Trzeba uzbroić się w cierpliwość, nie przemywać ran zbyt często, ale warto natłuszczać śluzówkę wazeliną apteczną (zmniejszy to również uczucie pieczenia przy myciu czy oddawaniu moczu.
Do przemywania można użyć preparat Tantum rosa dostępny w aptekach bez recepty.
Nie można dokonywać zabiegu ponownego zszycia zbyt szybko, bo doprowadzi się bez wątpienia do ponownego rozejścia, a szkody będą nieporównywalnie większe.
Najpierw należy rany wygoić, a dopiero po upływie 3 miesięcy,po ustąpieniu stanu zapalnego i obrzeku, można dokonać naprawy zniszczeń.
Życzę powodzenia.
Pozdrawiam
Maciej Kuczyński
specjalista chirurgii plastycznej
Zgadzam się jak najbardziej z kolegami. Rozejście się rany po labioplastyce nie jest rzadkim zjawiskiem gdyż okolica jest z natury zainfekowana i pielęgnacja tej rany powinna być bardzo staranna. Kolejna próba nie powinna być wykonywana wcześniej niż 2-3 po zabiegu gdy wszystko jest wygodne a stopień czystości pochwalić nie budzi obaw, że znowu będzie niepowodzenie. Badanie to powinno się wykonać przed zabiegiem. Pozdrawiam i życzę powodzenia W Bieńkowski
Rana dehiscencyjna (przez "rozejscie sie") liczy sie zawsze jako zainfekowana. Decyzja nalezy do Pani chirurga. Proby podjecia rekonstrukcji w tym czasie sa jednak obarczone duzym ryzykiem ponownego rozejscia. Na ogol lepiej jest zaczekac do pelnego samoistenego zagojenia sie takich ran, tym bardziej, ze w tej anatomicznej okolicy goja sie one zazwyczaj dosc szybko. Korektury podjete po tym okresie maja o wiele wieksze szanse na prawidlowy zrost i trwaly wynik.
Pozdrawiam,
Dr.Tribull
Ponowne zaopatrzenie ran po nieudanej labioplastyce nie powinno mieć miejsca przed upływem minimum 6 tygodni a nawet 2-3 miesięcy. Istnieje poważne niebezpieczeństwo ponownego rozejścia sie ran zwłaszcza jeżeli zastosowano archaiczną technikę klinowego wycięcia nadmiaru tkanki. Pozdrawiam
A Bareijuk
Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.